Piotr Kallalas 14.06.2016
Społeczeństwo i kultura
Zamieszki podczas Euro we Francji
fot. flickr.com

Porozbijane stoliki restauracyjne, wielu rannych, jedna osoba walczy o życie – to bilans ostatnich starć pseudokibiców podczas rozgrywanych Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Francuski minister zapewnił o zwiększeniu liczby funkcjonariuszy i poważnych krokach w stosunku do sprawców bijatyki.

Najwieksze zamieszki zostały zainicjowane na południu kraju, w Marsylii, gdzie są rozgrywane mecze na stadionie  Vélodrome. To właśnie tu doszło do ulicznych walk pomiędzy kibolami z Anglii i Rosji w trakcie spotkania obu drużyn. Emocjonujący mecz zakończył się remisem, jednak emocje sportowe bardzo szybko przeobraziły się w akty wandalizmu i agresji.

Jak informują zagraniczne serwisy, jedna osoba cały czas walczy o życie, natomiast 35 kibiców zostało rannych. Według wstępnych ustaleń francuskich śledczych inicjatorami byli kibice rosyjscy, którzy prawdopodobnie byli doskonale przygotowani do tego typu burd. Włodarze z UEFA zapowiedzieli, że w razie kolejnych incydentów obie drużyny mogą zostać zawieszone i usunięte z rozgrywek. Z kolei francuski szef MSW Bernard Cazeneuve poinformował, że pseudokibice będą wydalani z kraju. Mają zostać także wprowadzone ograniczenia dotyczące sprzedaży alkoholu w miejscach bliskich stadionom, gdzie rozgrywane są mecze. Nie był to jednorazowy epizod. W innych zamieszkach wzięli udział także kibice ukraińscy i niemieccy.

Francja obecnie zmaga się z ciężkim okresem, który w czasie zbiegł się z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Od dłuższego czasu południowe i centralne regiony są dotykane kataklizmem pogodowym, w postaci obfitych opadów i burz. Dodatkowo cały czas trwają strajki na kolei i transporcie publicznym, które zostały zorganizowane na skutek zapowiedzi reform. Natomiast francuskie służby od dłuższego czasu były zaangażowane w zapobieganie zagrożeniu terrorystycznemu. Tym razem atak nastąpił ze strony pseudokibiców.

Źródło: rp.pl, tvn24.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać