Damian Witoń 07.02.2011
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
Wysoka Przedstawiciel komentuje wynik referendum w Sudanie
unmultimedia.org/photo

„To historyczny moment dla Sudanu” – tymi słowami rozpoczęła swoje dzisiejsze oświadczenie ws. wyników referendum niepodległościowego w Sudanie Południowym Wysoka Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Wyrazy pochwały popłynęły w kierunku organizatorów „pokojowego i wiarygodnego przeprowadzenia referendum”. Unia Europejska w pełni „respektuje wyniki referendum, który uważa za odzwierciedlenie wyrażonych w sposób demokratyczny pragnień mieszkańców południowego Sudanu”. Sudan Południowy zostanie zaproszony do długoterminowego partnerstwa, po tym jak tylko stanie się nowym państwem na mapie świata. Z zadowoleniem przyjęto także deklaracje strony rządowej z Chartumu o uszanowaniu wyników referendum.

„Unia Europejska podtrzymuje swoje wcześniejsze zobowiązania zarówno dla Północnego jak i Południowego Sudanu do promowania demokratycznych rządów, poszanowania praw człowieka i pokoju oraz pomyślnej przyszłości dla wszystkich Sudańczyków” – dodała Ashton.

Według oficjalnych wyników za secesją odpowiedziała się przygniatająca większość, blisko 99 proc. głosujących.

7 lutego także prezydent Sudanu Omar al-Baszir wydał dekret, w którym zaakceptował wyniki styczniowego referendum, a co za tym idzie podział kraju. Utworzenie nowego państwa planowane jest na lipiec 2011 r. Proponowane nazwy państwa to: Sudan Południowy, Republika Nilu, Republika Kush, Azania.

Tygodniowe referendum, które rozpoczęło się 9 stycznia, było wynikiem ustaleń pokojowych z 2005 roku podpisanych przez rząd Sudanu w Chartumie i rządzący na południu kraju Ruch Wyzwolenia Sudańczyków (SPLM).

 

Źródło: consilum.europa.eu

Zobacz także: Oświadczenie Catherine Ashton w sprawie Południowo-Sudańskiego Referendum, Unijna misja obserwacyjna – referendum w Sudanie

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać