Judyta Szóstakowska 05.09.2016
Polityka
Włoski pomysł na „wewnętrzną” Unię
pl2011.eu

Włoski minister spraw zagranicznych Paolo Gentiloni oświadczył, że Włochy podejmą starania, by  w Unii Europejskiej powstał „węższy krąg” krajów podzielających kilka aspektów wspólnej polityki. 

W kręgu „wybranych państw” miałoby znaleźć się 7-12 państw. Gentiloni nie doprecyzował jednak, o które konkretnie państwa mogłoby chodzić. „Uważam, że licząca dzisiaj 28 państw Unia Europejska mogłaby zawierać w sobie węższy krąg, który łączyłyby wspólna waluta, układ z Schengen i przede wszystkim większa koordynacja obrony” – zaznaczył szef włoskiej dyplomacji.

Włochy – jedno z 6 państw założycielskich UE – od pewnego czasu negatywnie oceniają obecny model współpracy w UE i brak wewnętrznej spójności. Domagają się zmian w szczególności w zakresie polityki imigracyjnej i gospodarczej.

 

Źródło: businessinsider.com.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać