Judyta Szóstakowska 04.02.2017
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
Unijny plan ograniczania migracji
europarl.europa.eu

Podczas nieformalnego szczytu Rady Europejskiej na Malcie liderzy państw UE przyjęli deklarację na rzecz wzmacniania kompleksowej unijnej polityki migracyjnej. Postanowienia dotyczą aspektów szlaku śródkowośródziemnomorskiego, który stanowi jedną z głównych tras migrantów przybywających do UE.

„Na szlaku środkowośródziemnomorskim wykryto w roku 2016 napływ ponad 181 000 osób, a od roku 2013 liczba ofiar śmiertelnych i osób zaginionych na morzu z każdym rokiem rosła. W roku 2017 liczba ofiar sięgnęła już kilkuset, ponadto zbliża się wiosna, dlatego jesteśmy zdecydowani podjąć dodatkowe kroki, by znacznie ograniczyć przepływy migracyjne szlakiem środkowośródziemnomorskim, rozbić model działania przemytników, a równocześnie zachować czujność co do szlaku wschodniośródziemnomorskiego i innych szlaków” – zapisano w dokumencie.

Unijni liderzy oświadczyli, że w związku z tym wzmocnią współpracę z Libią, z której wyrusza najwięcej migrantów, oraz z jej północnoafrykańskimi i subsaharyjskimi sąsiadami.

W tym celu priorytetowo traktowane będą m.in. szkolenia, wyposażanie i wspieranie narodowej straży przybrzeżnej Libii i innych służb czy wspólne działania operacyjne dotyczące walki z przemytnikami.

Działaniom towarzyszyć będzie także konkretna pomoc finansowa. W deklaracji przypomniano, że KE postanowiła przeznaczyć dodatkowe 200 mln euro w ramach pomocy rozwojowej dla Afryki głównie na projekty dotyczące Libii w kontekście migracji.

Pełna treść przyjętej deklaracji dostępna jest na stronie Rady Europejskiej

Źródło: consilium.europa.eu

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać