Judyta Szóstakowska 30.10.2016
Polityka
Unijna komisarz rezygnuje ze stanowiska
Kristalina Georgiewa, europarl.europa.eu

Kristalina Georgieva, wiceprzewodnicząca KE, pełniąca funkcję komisarza UE ds. budżetu, zrezygnowała z pracy w Komisji. Bułgarka będzie od stycznia prezesem Banku Światowego.

Z wielkim żalem przyjąłem decyzję Kristaliny Georgiewej o rezygnacji z pracy w Komisji Europejskiej. Fakt, że poproszono ją, by została liderem w Banku Światowym, jest potwierdzeniem i uznaniem jej wielu talentów i profesjonalizmu – oznajmił szef KE Jean-Claude Juncker.

Jak podają media, przyczyną rezygnacji Bułgarki z pełnionych funkcji była frustracja związana z postępowania KE w poważnych sprawach takich jak Brexit czy kryzys migracyjny. Unijnej komisarz podobno nie podobały się także metody pracy Martina Selmayra – szefa gabinetu Junckera.

Obowiązki Georgiewy ma przejąć  niemiecki komisarz Guenther Oettinger, odpowiadający aktualnie za gospodarkę cyfrową.

Zgodnie z unijnymi procedurami władze Bułgarii wyznaczą teraz kandydata na nowego komisarza, który będzie musiał przejść przez całą ścieżkę mianowania na to stanowisko (m.in. wysłuchanie w PE). Nie wiadomo jeszcze, jaką tekę obejmie przyszły komisarz z Bułgarii. Zdecyduje o tym szef KE.

Najmłodszy stażem członek KE to obecnie Julian King, który we wrześniu został komisarzem unii ds. bezpieczeństwa.

Źródło: tvn24bis.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać