Tomasz Betka 23.07.2011
Polityka
Unia w ciężkim szoku po masakrze w Norwegii
fot. ec.europa.eu

Liczba ofiar krwawych zamachów w Oslo i na wyspie Utoya wzrosła już do ponad 90. To najtragiczniejsze ataki w Europie Zachodniej od zamachu bombowego w Madrycie w marcu 2004 roku, w którym zginęło ponad 190 osób. Przywódcy UE potępiają ataki i wyrażają gotowość do wparcia działań premiera Jensa Stoltenberga.

Catherine Ashton, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, oświadczyła , że informację o atakach bombowych w Oslo i masakrze na norweskiej wyspie Utoya przyjęła z prawdziwym przerażeniem. Ashton przekazała kondolencje rodzinom i przyjaciołom ofiar, a także norweskim władzom i obywatelom tego kraju. Dodała, że Norwegia jest znana z promowania pokoju na świecie, a tak szokujące zamachy w tym kraju nie miały precedensu. „Unia Europejska zdecydowanie potępia te ataki i pozostaje w gotowości do wsparcia Norwegii w tym bolesnym okresie” – oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji. Ashton napisała również, że Norwegia, będąc bezpośrednim sąsiadem UE, należy do jej najbliższych partnerów i wielokrotnie okazywała lojalne poparcie dla działań Unii na wielu płaszczyznach.

„Jestem w głębokim szoku po zamachach, w których zginęło i zostało rannych tylu niewinnych ludzi. Pragnę wyrazić najszczersze kondolencje rodzinom ofiar” – oświadczył z kolei Herman Van Rompuy, przewodniczący Rady Europejskiej. Jego zdaniem, dla tych „aktów tchórzostwa nie ma żadnego usprawiedliwienia”. Van Rompuy przekazał też norweskiemu premierowi Jensowi Stoltenbergowi kondolencje i wyrazy solidarności w imieniu całej UE.

Podczas strzelaniny na obozie młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy zginęło co najmniej 91 osób. Nie można wykluczyć, że liczba ofiar będzie się jeszcze powiększać. Wielu ludzi jest ciężko rannych. W obozie uczestniczyło co najmniej kilkaset osób. Jak relacjonowali świadkowie, masakrę spowodował napastnik w policyjnym mundurze strzelał, który zaczął strzelać na oślep do zgromadzonego tłumu. Wielu osób skakało do wody, aby uratować życie, część udawała martwych. Według świadków, napastnik najpierw zachęcał ludzi, aby zbliżyli się, a dopiero później otwierał ogień. Na wyspie znaleziono też materiały wybuchowe, które nie zostały zdetonowane, skala tragedii mogła więc być jeszcze większa.

Nieco wcześniej, tego samego dnia, atak bombowy w pobliżu budynków rządowych w Oslo spowodował śmierć co najmniej 7 osób. Poważnie rannych zostało kilkanaście kolejnych. Wybuch nastąpił tuż obok siedemnastopiętrowego budynku, w którym mieści się siedziba premiera i kilku ministerstw oraz położonej niedaleko stamtąd redakcji jednego z norweskich tabloidów. Niewykluczone, że równocześnie eksplodowało kilka bomb.

Policja zatrzymała już mężczyznę, który jest podejrzewany o przeprowadzenie obu ataków. To 32-letni obywatel Norwegii, według norweskich mediów mężczyzna ma związki ze skrajną prawicą. Norweska stacja NRK poinformował, że zatrzymany to Anders Behring Breivik. Według dotychczasowych ustaleń policji, napastnik nie powiązany z islamskimi ugrupowaniami terrorystycznymi.

Choć motyw ataku nie jest jasny, obserwatorzy podkreślają, że celem obu zamachów były obiekty i wydarzenia bezpośrednio związane z Norweską Partią Pracy premiera Jensa Stoltenberga.

 

Źródło: consiulium.europa.eu, guardian.co.uk, rp.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać