Edyta Wara-Wąsowska 03.07.2012
Artykuły czekające na publikacje
Unia a Euro 2012
fot.ec.europa.eu

Po niemal miesiącu emocjonujących rozgrywek zakończyły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej zorganizowane przez Polskę i Ukrainę. Jaki związek miały sportowe zmagania z Unią Europejską?

Jeszcze miesiąc temu większość europejskich przywódców, na czele z Angelą Merkel, zapowiadało bojkot mistrzostw organizowanych przez Polskę i Ukrainę w związku ze sprawą Julii Tymoszenko. Poparcie dla tej decyzji wyraziła Komisja Europejska zapowiadając, że członkowie KE również zrezygnują z przyjazdu na mecze piłkarskie. O ile jednak komisarze dotrzymali danego słowa, o tyle inni oficjele europejscy szybko zrezygnowali z bojkotu. Angela Merkel zapowiadała nawet, że w razie wygranej Niemców z Włochami (wynik spotkania- 0:2- przyp. E.W.) odwiedzi Kijów, aby kibicować swojej reprezentacji.

Piłkarskie zmagania przełożyły się także na wzrost nacjonalizmów, na wszechobecną symbolikę narodową czy manifestowanie przynależności do danego kraju. Na czas Euro 2012 niemal każdy zapominał o przynależności do wspólnoty, jaką jest Unia Europejska, nadal funkcjonującej jedynie w ramach ścisłego stowarzyszenia państw. Nawet państwa, które na co dzień zmagają się z problemem lokalnych separatyzmów i odmienności kulturowo-społecznych w obrębie własnego regionu (np. Hiszpania) na czas mistrzostw „zjednoczyły się”; obywatele skupili się na wspólnym obchodzeniu wielkiego, piłkarskiego święta.

Euro 2012 było również okazją do zaprezentowania się z lepszej strony krajów dotkniętych kryzysem finansowym. Hiszpania (zwycięzca turnieju), Włochy (wicemistrzowie Europy) czy Grecja udowodniły, że gorsze wyniki gospodarcze nie oznaczają gorszych wyników sportowych. Szczególną symbolikę przypisywano spotkaniu Niemcy-Grecja; meczu pomiędzy największym płatnikiem w Unii Europejskiej a jednym z największych beneficjentów netto pomocy unijnej.

Powszechną konsternację wzbudziło pojawienie się prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenki, zaproszonego na finał w Kijowie przez władze ukraińskie. Jak wiadomo, Łukaszenka reprezentuje jedyny kraj w Europie, który nie jest członkiem Rady Europy i który oskarżany jest o nieprzestrzeganie praw człowieka, takich jak wolność słowa czy sumienia. Zaproszenie białoruskiego prezydenta mogło zatem zostać odczytane jako zbliżanie się Ukrainy do autorytaryzmu, co w oczywisty sposób utrudni już i tak skomplikowane stosunki tego kraju z Unią Europejską i rzuci niekorzystne światło na starania Ukrainy o członkostwo w UE.   

Na czas organizacji mistrzostw został zawieszony układ z Schengen, co oznaczało przywrócenie kontroli granicznych w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej trwały niemal trzy tygodnie i zakończyły się 1 lipca w Kijowie. Zwycięzcami turnieju okazali się Hiszpanie.

 

Źródło: faz.net, pwe.org.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać