Damian Gwóźdź 19.02.2011
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
UE zaniepokojona sytuacją w Bahrajnie
Protesty w Al-Manamie, fot. flickr.com

Bahrajn po Egipcie, Tunezji i Algierii, a obok Jemenu, Libii i Azerbejdżanu stał się kolejnym miejscem demonstracji i protestów przeciwko rządzącym. Catherine Ashton – Wysoki Przedstawiciel UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa wyraziła swoje zaniepokojenie sytuacją w tym państwie, wzywając równocześnie do dialogu i powstrzymania przemocy.

Fala niezadowalania społecznego z dotychczasowej polityki władz dociera do coraz to nowych państw. Po niedawnym sukcesie demonstrantów w Egipcie i Tunezji oraz próbie zburzenia sytemu w Algierii, o reformy upomnieli się obywatele Bahrajnu. Do głównych starć i protestów doszło w stolicy księstwa Bahrajnu – Al.-Manamie. Demonstranci inspirowani przez opozycyjną grupę Shia przeciwstawili się dotychczasowej polityce rodziny królewskiej i organom rządzącym. Protestujący domagają się m.in.: utworzenia monarchii konstytucyjnej, zmian w polityce socjalnej i większych wolności demokratycznych. W dotychczasowych starciach z policją 4 osoby poniosło śmierć a około 50 zostało rannych.

Na pogarszającą się sytuację w Bahrajnie w swoim dzisiejszym oświadczeniu  zwróciła uwagę Catherine Ashton. Polityk stwierdzała że, jest głęboko zaniepokojona nowymi informacjami o przypadkach użyciu siły przez siły bezpieczeństwa względem protestujących w Bahrajnie. Według doniesień zagranicznych agencji prasowych, wojsko coraz częściej używa siły wobec protestujących. Strzały padły m.in. na Placu perłowym, jednym z newralgicznych punktów Al.-Manamy.

Ashton zobowiązała również władze w Al-Manamie do respektowania podstawowych praw człowieka, łącznie z prawem do wolności słowa i zrzeszania się oraz powstrzymania dalszego rozlewu krwi. Zdaniem Wysokiego Przedstawiciela jedynym wyjściem z tej sytuacji jest rozpoczęcie dialogu ze społeczeństwem i spełnienie jego żądań. Dialog zaproponowany przez księcia Bahrajnu Salmana bin Hamada al-Khalifa powinien być bardziej otwarty na głos obywateli, a jego rozpoczęcie nie może się opóźniać.

 

Źródło: europa.eu, bbc.co.uk

Zobacz też: Czy po Tunezji i Egipcie czas na Algierię?, Śródziemnomorze: spóźnione działania czy ich brak?

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać