Marta Sienicka 04.11.2011
Gospodarka i Finanse
UE zadowolona z porozumienia Rosja-Gruzja
fot. ec.europa.eu

Czwartkowy kompromis pomiędzy Rosją i Gruzją otworzył tej pierwszej drogę do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Tego samego dnia szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wyraził zadowolenie z osiągniętego porozumienia.

Po 18 latach negocjacji Rosja może wkrótce przystąpić do Organizacji Wolnego Handlu. Była ona jedynym państwem należącym do G20  pozostającym poza WTO. Szef Komisji Europejskiej przyznał, że osiągnięte porozumienie jest ogromnym sukcesem nie tylko dla Rosji ale także dla całej Europy. Jego zdaniem przyniesie to prawdziwą, jakościową zmianę w obecnym systemie handlowym.

Rosyjskie starania zostały opóźnione o kilka lat przez wojnę z Gruzją. Kiedy w lecie 2008 roku Tbilisi próbowało przejąć kontrolę nad separatystyczną Osetią Południową, rosyjskie wojska przeprowadziły interwencję zbrojną. Oba kraje zerwały stosunki dyplomatyczne, a Rosja uznała niepodległość obu republik. Aby odzyskać kontrolę nad swoimi republikami Gruzja blokowała wejście Rosji do WTO.

Dzięki pośrednictwu neutralnej Szwajcarii, która pełniła rolę mediatora, udało się wypracować kompromis pomiędzy państwami. W nocy z środy na czwartek Moskwa przedstawiła warunki porozumienia. Na granicach mają być utworzone handlowe korytarze, które będą monitorowane przez przedstawicielstwa europejskich firm wspierających rosyjskie i gruzińskie służby celne.

Zarówno negocjatorzy rosyjscy jako i gruzińscy są bardzo zadowoleni z obecnej sytuacji. Jose Manuel Barroso przyznał, że oba państwa wykazały się niezwykłą cierpliwością i determinacją, zważywszy na złożone i trudne relacji między nimi.

Ostatecznie umowa ma zostać podpisana przed 10 listopada, kiedy to odbywa się  posiedzenie grupy roboczej WTO.

Bank Światowy szacuje, że dzięki członkostwu w Światowej Organizacji Handlu rosyjska gospodarka może się zwiększyć o 3 procent, a w przyszłości nawet o 11 procent.

 

Źródło: europarlament.pap.pl, uk.reuters.com

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać