Izabela Dziurlikowska 18.03.2016
Rada Europejska
UE porozumie się z Turcją?
fot. ec.europa.eu

Trwa szczyt Rady Europejskiej, którego głównym tematem jest kryzys migracyjny i porozumienie z Turcją. Dziś  dzień rozpoczął się od rozmowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, przewodniczącego KE Jean-Claude’a Junckera oraz premiera Turcji Ahmeta Davutoglu.

Ostatniej nocy przywódcy unijni rozmawiali we własnym gronie o stanowisku wobec Turcji. Udało się ustalić podstawę do dalszych negocjacji z Ankarą, ale nie byli  oni w stanie zgodzić się na projekt wspólnego unijno-tureckiego oświadczenia. Po rozmowach w węższym gronie, z premierem Turcji rozmawiać ma RE w pełnym składzie, by przypieczętować porozumienie.

Jak dotąd znaczne zastrzeżenia do tureckich postulatów, ma m.in. Cypr. Dyskusyjna jest tu zwłaszcza kwestia dotycząca otwarcia pięciu nowych rozdziałów w negocjacjach w sprawie przystąpienia Turcji do UE.

Przypomnijmy, że propozycja Turcji z 7 marca zawierała:

  • odsyłanie wszystkich osób dostających się nielegalnie z Turcji na greckie wyspy ( w tym również Syryjczyków);
  • przesiedlenia uchodźców z Turcji do UE w taki sposób, że za jednego odesłanego imigranta syryjskiego z Grecji do Turcji, Unia Europejska przyjmie jednego Syryjczyka z tureckich obozów dla uchodźców;
  • przyśpieszenie wypłaty 3 mld euro na pomoc uchodźcom w Turcji (wynegocjowanej w zeszłym roku) oraz udostępnienie dodatkowej pomocy finansowej na ten cel o wartości również 3 mld euro po 2018 r.;

Ponadto, Turcy chcą zdecydowanie przyspieszyć negocjacje nad większą integracją z UE. W tym zakresie oczekują:

  • szybszej liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji, tak aby w czerwcu zapadła decyzja o zniesieniu wiz;
  • przygotowania do otwarcia pięciu nowych rozdziałów w negocjacjach w sprawie przystąpienia Turcji do UE;

Sednem wprowadzenia umowy jest zmiana dotychczasowego systemu oraz uszczelnienie zewnętrznych granic UE, a także ograniczenie nielegalnej, niekontrolowanej migracji do UE.

Źródło: tvn24.pl, rp.pl, uniaeuropejska.org

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać