Judyta Szóstakowska 30.10.2016
Archiwa portalu, Gospodarka i Finanse
UE i Kanada podpisały CETA
fot. consilium.eu

Podczas niedzielnego szczytu w Brukseli, UE i Kanada zawarły umowę o wolnym handlu (CETA, ang. Comprehensive Economic and Trade Agreement). Porozumienie znosi większość ceł na towary, dopuszcza firmy do przetargów publicznych oraz otwiera rynek usług finansowych. Umowa ma doprowadzić do wzrostu wspólnego handlu o 12 mld euro rocznie oraz powstania wielu miejsc pracy.

Dokument podpisali: premier Kanady Justin Trudeau, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący KE Jean-Claude Juncker oraz premier Słowacji Robert Fico.

To dla mnie ogromna przyjemność, że mogę powitać państwa wszystkich w Brukseli. To chyba najbardziej oczekiwany szczyt w niedawnej historii. Musieliśmy pokonać wiele przeszkód, ale możemy teraz świętować naszą przyjaźń i partnerstwo strategiczne mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Jean-Claude Juncker zaznaczył, że umowa chroni „wszystko, na czym zależy mieszkańcom UE i Kanady: przyzwoite warunki w miejscu pracy, zdrowie i bezpieczeństwo, różnorodność kulturową, jakość środowiska”.

Z kolei premier Kanady zaznaczył, że umowa”otwiera nowy rozdział w relacjach między UE a Kanadą”, a ich mieszkańcy odczują korzyści „niemal natychmiast”.

Kontrowersje wokół CETA

CETA ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Zdaniem tych pierwszych porozumienie doprowadzi do ważnej liberalizacji handu, która przełoży się na wzrost gospodarczy w Europie, w tym nowe miejsca pracy. Z kolei przeciwnicy umowy zwracają uwagę na jej możliwe negatywne konsekwencje, takie jak napływ taniej genetycznie zmodyfikowanej żywności, na czym ucierpi europejskie rolnictwo.

Przeciwna wobec podpisania umowy była Walonia. Ostatecznie belgijski rząd i regiony osiągnęły porozumienie, co umożliwiło podpisanie CETA.

W imieniu UE umowę z Kanadą negocjowała Komisja Europejska. Rozmowy trwały 5 lat, zakończyły się w 2014 r.

To bardzo dobre porozumienie dla europejskich pracowników, konsumentów, przedsiębiorców z dobrym i nowoczesnym partnerem oceniła komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstroem.

Aby porozumienie weszło w życie muszą je ratyfikować parlamenty wszystkich państw UE oraz Parlament Europejski. Cześć przepisów dotycząca ceł będzie jednak tymczasowo stosowana jeszcze przed zakończeniem tego procesu.

Podczas niedzielnego szczytu, który odbył się w 40. rocznicę formalnego nawiązania unijno-kanadyjskich relacji, popisano także dokument strategicznego partnerstwa między UE a Kanadą. Ma być to podstawa do rozwoju współpracy w wielu dziedzinach, takich jak: polityka zagraniczna, bezpieczeństwo i obronność, energia i ochrona klimatu czy mobilność.

Źródło: tvn24bis.pl, polsatnews.pl, businessinsider.com.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać