Katarzyna Borowska 06.12.2016
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
UE i NATO wzmacniają współpracę transatlantycką
fot. europarl.europa.eu

Szefowie spraw zagranicznych państw NATO oraz przedstawiciele UE uzgodnili we  wtorek w Brukseli pakiet ponad 40 działań, które wpłyną na pogłębienie współpracy Sojuszu Północnoatlantyckiego z UE. Stanowi to kontynuację, złożonych i podpisanych w lipcu br. podczas szczytu w Warszawie NATO i UE, deklaracji o wzmocnieniu współpracy. 

„Bezpieczeństwo Europy i Ameryki Północnej jest ze sobą powiązane. Silniejsze NATO jest dobre dla UE, a silniejsza UE jest dobra dla NATO. Umacnianie naszego partnerstwa strategicznego jest ważniejsze niż kiedykolwiek” – zaznaczył we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini podkreśliła z kolei, że UE i NATO rozpoczynają nową, ważną erę współpracy. „Decyzja podjęta dzisiaj jest integralną i spójną częścią pakietu na rzecz wzmocnienia polityki bezpieczeństwa i obrony UE – zaznaczyła. Składają się na niego także pozostałe implementacja globalnej strategii UE oraz zaproponowany w minionym tygodniu przez Komisję Europejską plan działań na rzecz obronności.

W spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli wzięli udział także szefowie dyplomacji ze Szwecji i Finlandii, które są członkami UE oraz państwami partnerskimi NATO. Polska reprezentowana była przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Główne założenia

Wśród głównych założeń programu pogłębiania kooperacji między UE i NATO  znalazły się m.in. ściślejsza współpraca w obszarze zwalczania zagrożeń hybrydowych i w cyberprzestrzeni, operacji morskich, a także rozwój zdolności obronnych.

UE oraz NATO mają współpracować m.in. przy powołaniu europejskiego centrum do zwalczania zagrożeń hybrydowych z siedzibą w Finlandii. Co więcej ma nastąpić synchronizacja działania komórek obu organizacji, które są odpowiedzialne za śledzenie tego typu zagrożeń.

Ponadto, koordynacji mają ulec procesy reagowania kryzysowego w NATO i UE. Obie organizacje mają także wspólnie działać w zakresie cyberobrony, głównie w kontekście szkoleń, ćwiczeń i standardów. W przypadku ćwiczeń, zarówno NATO jak i UE mają dzielić się doświadczeniami oraz uczestniczyć w roli obserwatora w przedsięwzięciach organizowanych przez drugą stronę.

Stabilność poza granicami państw NATO

Wzmocniona współpraca ma objąć także pomoc udzielaną państwom partnerskim oraz bezpieczeństwo morskie. Już w październiku NATO zadecydowało, że jego operacja Sea Guardian wesprze na Morzu Śródziemnym prowadzoną przez Unię misję Sophia.

UE i NATO mają wspólnie koncentrować się także na  kwestie dotyczące stabilności poza granicami NATO. Główne sprawy  to m.in. wsparcie dla globalnej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu, szkolenia irackich oficerów oraz operacja Sea Guardian. Szczególna uwaga ma być również poświęcona Bałkanom Zachodnim oraz relacjom z Rosją w ciągu ostatni dwóch i pól roku i przyszłym stosunkom z tym krajem.

W środę odbędzie się posiedzenie Komisji NATO-Ukraina oraz narada państw, które biorą udział z misji Resolute Support w Afganistanie.

 

Źródło: rp.pl, tvn24.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać