Judyta Szóstakowska 31.10.2016
Społeczeństwo i kultura
Co dalej z uchodźcami z obozu w Calais?
europarl.europa.eu

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, francuskie władze w ciągu tygodnia zlikwidowały obóz dla uchodźców znajdujący się w Calais na północy Francji. Ewakuacja mieszkańców „dżungli” nie rozwiązuje jednak problemu. Niepokojące rezultaty akcji widoczne są m.in. na ulicach Paryża.

Prezydent Francji François Hollande, podczas sobotniej wizyty w ośrodku w Doue-la-Fontaine, do którego trafiła część migrantów z Calais, poinformował, że ewakuacja przebiegła bez „żadnego incydentu”. Zaznaczył, że „jego kraj nie będzie tolerował u siebie podobnych obozowisk sprzecznych z francuskimi wartościami solidarności”.

Jednak, jak zauważają francuscy urzędnicy, w ciągu ostatnich dni w stolicy Francji przybyło ok. tysiąca nowych namiotów rozłożonych wzdłuż głównych ulic miasta, a liczba migrantów wzrosła o jedną trzecią. Władze Paryża są bezradne. Ośrodki, w których mogliby schronić się migranci są przepełnione, zaś te, które powstają będą mogły pomieścić tylko ok. tysiąca osób.

W ramach likwidacji obozu w Calais do ośrodków w całym kraju ewakuowano ok. 4,5 tys. dorosłych. Około 1,5 tys. małoletnich przetransportowano do specjalnych centrów.

Między Francją i Wielką Brytanią wciąż nie ma jasnego porozumienia co do losów małoletnich imigrantów, którzy mieliby trafić na Wyspy w ramach łączenia rodzin. W piątek szef francuskiego urzędu ds. uchodźców Pascal Brice oznajmił, że Francja „wykonała robotę” Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o zapewnienie ochrony dorosłym migrantom. W związku z tym Londyn „powinien przynajmniej zająć się pozbawionymi opieki nieletnimi, którzy chcą udać się do Wielkiej Brytanii”.

Prezydent Hollande poinformował w sobotę, że rozmawiał w tej sprawie z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. Podobną rozmowę odbył także szef MSW Bernard Cazeneuve ze swym brytyjskim odpowiednikiem.

Źródło: polskieradio.pl, wpolityce.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać