Tomasz Betka 30.08.2014
Nowe władze UE
Tusk szefem Rady Europejskiej!
fot. europarl.europa.eu

Sprawdziły się trwające od kilku dni spekulacje. Szef polskiego rządu zostanie nowym przewodniczącym Rady Europejskiej. Nową szefową unijnej dyplomacji – też zgodnie z przewidywaniami – będzie włoska minister spraw zagranicznych Federica Mogherini.

Donald Tusk uzyskał nominację jednogłośnie, bez sprzeciwu żadnego z krajów Unii. Do Brukseli pojedzie jesienią.

Przewodniczący Rady Europejskiej to – obok przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, którym był od lipca 2009 r. do stycznia 2012 r. Jerzy Buzek – najbardziej prestiżowe stanowisko w UE, jakie będzie sprawował Polak. 57-letni Donald Tusk od 2007 r. pełni funkcję szefa polskiego rządu. Platforma Obywatelska – jako jedyna na polskiej scenie politycznej po 1989 r. – dwukrotnie z rzędu wygrywała krajowe wybory, za każdym razem nieznacznie wyprzedzając PiS.

Poparcie od największych

W rozgrywce o fotel przewodniczącego Rady Europejskiej Tusk uzyskał poparcie najważniejszych unijnych polityków, m.in. szefa Komisji Europejskiej Jean ClaudeÔÇÖa Junckera, kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. Zwolennikami kandydatury szefa polskiego rządu były też kraje tzw. nowej Unii, zwłaszcza z Europy Środkowo-Wschodniej. Polak zastąpi na stanowisku „prezydenta UE” Belga Hermana Van Rompuya.

Oficjalnie żaden z przywódców państw UE nie zgłosił wobec Tuska sprzeciwu. Jeszcze niedawno chęci szefowania RE zaprzeczał za to sam szef PO. Jako potencjalnych kontrkandydatów Donalda Tuska wymieniało się m.in. premier Danii Helle Thorning-Schmidt i byłego premiera Łotwy Valdisa Dombrovskisa.

Władza czy prestiż?

Rada Europejska, skupiająca szefów państw i rządów, to oficjalnie najwyższa władza Unii. Szef Rady organizuje i prowadzi tzw. unijne szczyty. To on ustala porządek spotkania, koordynuje współpracę europejskich przywódców i stara się wypracowywać „zgody” i kompromisy. Jest mediatorem, negocjatorem, ale realna władza na szczytach zdecydowanie pozostaje w rękach szefów państw i rządów krajów członkowskich UE. Z reguły decyzje na szczytach UE podejmowane są na zasadzie konsensusu wszystkich uczestników, choć na przykład ostatnia nominacja na nowego szefa Komisji Europejskiej dla Jean-Clauda Junckera została -po raz pierwszy w historii – rozstrzygnięta głosowaniem (przeciwko Luksemburczykowi byli premierzy Wielkiej Brytanii i Węgier).

Szef Rady Europejskiej reprezentuje również Unię podczas szczytów ze światowymi przywódcami – m.in. G7 lub podczas negocjacji dwustronnych, co może mieć szczególne znacznie na przykład w czasie spotkań UE – Rosja. Od kilku miesięcy polski premier wyraźnie zmienił ton w polityce zagranicznej wobec Władimira Putina, wyraźnie opowiadając się za ostrzejszym kursem wobec Moskwy i jednoznacznie popierając Kijów w konflikcie ukraińsko-rosyjskim. Niektórzy w Rosji mówią nawet, że wybór Tuska na szefa RE to kolejna „subtelna sankcja Unii wymierzona” w Moskwę. Nie można jednak zapominać, że przed każdym „spotkaniem zewnętrznym” przewodniczący Rady Europejskiej otrzymuje określony mandat ze strony państw członkowskich na prowadzenie rozmów.

Mogherini za Ashton, czyli parytet zachowany

Nową szefową unijnej dyplomacji będzie z kolei szefowa dyplomacji Włoch Federica Mogherini. Włoszka to znana postać tamtejszej centrolewicy, ale na czele MSZ stoi tylko pół roku. Na stanowisku wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Mogherini zastąpi Brytyjkę Catherine Ashton.

Jej wybór był dokonywany niejako „w pakiecie” z Donaldem Tuskiem – i odwrotnie. Rozdanie najwyższych stanowisk w Unii to bowiem zawsze „polityczno-poprawna” układanka. Od początku wiadomo było, że jeśli szefową unijnej dyplomacji zostanie przedstawiciel socjaldemokracji, to unijnym „prezydentem” powinien być polityk centroprawicowy, za którego uważany jest w Brukseli Donald Tusk. Swoista europejska „gra o sumie zerowej”.

Czytaj również: Twitter już wie? „Jest konsensus w sprawie Tuska”; Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej?; Rosną szanse Mogherini na szefa unijnej dyplomacji

Źródło: TVP Info, TVN24, własne

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać