Judyta Szóstakowska 15.08.2016
Rada Europejska
Tusk spotka się z liderami państw UE
fot. consilium.eu

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk rozpoczyna przygotowania do nieformalnego spotkania szefów państw i rządów 27 państw członkowskich UE, które odbędzie się 16 września w Bratysławie. Europejscy liderzy będą rozmawiać o przyszłych reformach w UE.

Spotkanie w Bratysławie poprzedzi cykl spotkań konsultacyjnych. W czwartek Tusk uda się do Niemiec, by porozmawiać z kanclerz Angelą Merkel. Na sierpień i wrzesień zaplanowane są także spotkania z prezydentami Francji i Litwy oraz premierami Luksemburga, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Estonii, Szwecji, Malty i Hiszpanii.

Liderzy państw UE z Donaldem Tuskiem na czele będą kontynuować dialog na temat unijnej przyszłości, rozpoczęty podczas nieformalnego spotkania UE-27, które odbyło się 29 czerwca w związku z decyzją w sprawie Brexitu.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby pozostać zjednoczeni i pracować w ramach UE na rzecz radzenia sobie z wyzwaniami XXI wieku i znalezienia rozwiązań w interesie naszych narodów i obywateli. Jesteśmy gotowi do rozwiązania trudności, które mogą wynikać z aktualnej sytuacji” – zaznaczyli wówczas szefowie państw i rządów UE.

Źródło: consilium.europa.eu

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać