Jakub Chmielewski 16.03.2016
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo, Rada Europejska
Tusk ponownie odwiedził Turcję
fot. consilium.europa.eu

We wtorek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk udał się z wizytą do Turcji. Głównym celem spotkania z premierem Ahmetem Davutoglu było omówienie szczegółów związanych z nową umową UE-Turcja, której realizacja ma pomóc w zahamowaniu masowej migracji do Europy, a także wznowienie negocjacji akcesyjnych Turcji do struktur europejskich.

Porozumienie pomiędzy Brukselą a Ankarą ma zobowiązywać Turcję do przyjmowania nielegalnych imigrantów przebywających w Grecji. Unia natomiast ma w zamian przyjmować Syryjczyków, którzy przebywają w tureckich obozach dla uchodźców. Dodatkowo, Turcja chce, aby UE zezwoliła na wznowienie negocjacji akcesyjnych w kolejnych pięciu rozdziałach. Ankara chce również, aby Unia Europejska jak najszybciej zniosła obowiązek posiadania wizy przez Turków przybywających do UE. „Widać wyraźnie, że przed nami jeszcze dużo ciężkiej pracy” – stwierdził przewodniczący RE po spotkaniu z premierem Davutoglu.

Dojście do porozumienia może być trudne ze względu na stanowisko Cypru, który od czasu wojskowej interwencji Turcji na terenie wyspy w 1974 r. jest z nią w konflikcie. Oficjalnie między państwami trwa zawieszenie broni. Oba państwa nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

W czwartek i piątek odbędzie się kolejny szczyt Unii Europejskiej. Drugiego dnia w spotkaniu weźmie udział premier Ahmet Davutoglu.

Źródło: tvn24.pl, polskieradio.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać