Judyta Szóstakowska 08.09.2016
Rada Europejska
Tusk: piłka jest po waszej stronie
fot. consilium.eu

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się w czwartek z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. „Piłka jest po waszej stronie” – oznajmił mówiąc o Brexicie na Downing Street 10.

Wizyta szefa Rady Europejskiej w Londynie to część jego tournee po Europie, które odbywa w związku ze zbliżającym się nieformalnym szczytem UE w Bratysławie. Spotkanie ma zgromadzić 16 września szefów państw i rządów 27 państw UE (bez Wielkiej Brytanii). Liderzy mają rozmawiać przede wszystkim o reformach UE i jej przyszłości w związku z Brexitem.

Podczas czwartkowej wizyty w Wielkiej Brytanii Donald Tusk zaznaczył, że 27 pozostałych państw UE oczekuje formalnego uruchomienia przez Londyn procedury wyjścia z UE zgodnie z art. 50 traktatu UE. Podkreślił, że „w interesie wszystkich” jest, aby doszło do tego możliwie szybko.

„Nie mam wątpliwości, że naszym ostatecznym wspólnym strategicznym celem jest ustanowienie możliwie najściślejszych stosunków” – oznajmił.

Szefowa brytyjskiego rządu zaznaczyła, że spodziewa się „sprawnego” Brexitu. Wcześniej jednak wiele razy mówiła, że negocjacje UE i Wielkiej Brytanii nie rozpoczną się w tym roku.

Źródło: onet.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać