Izabela Dziurlikowska 30.06.2016
Rada Europejska
Tusk: Londyn musi przestrzegać wszystkich swobód
fot. europarl.europa.eu

Ścisła współpraca 27 państw, brak zmian w traktatach i konieczność przestrzegania przez Londyn wszystkich swobód UE – to najważniejsze wnioski po nieformalnym spotkaniu liderów w związku z Brexitem.

Wczoraj bez udziału Wielkiej Brytanii odbyło się nieformalne spotkanie unijnych liderów. Wydano deklarację, w której poinformowano, że następne spotkanie w tym gronie odbędzie się we wrześniu w Bratysławie.

Unijni przywódcy chcą ścisłej współpracy w ramach „27”, liczą też na bliskie relacje z Londynem. Szef Rady Europejskiej Donald zapowiedział jednak, że Wielka Brytania, by zachować dostęp do wspólnego rynku, będzie musiała przestrzegać wszystkich czterech swobód, w tym swobody przepływu osób.

Dalsza dyskusja o przyszłości UE będzie się toczyć, ale zmiany traktatowe na razie nie są planowane. Po spotkaniu podkreślono także, że żadne negocjacje z Londynem nie będą miały miejsca, dopóki kraj nie notyfikuje UE swoich dalszych zamiarów.

„Unia musi zrobić rachunek sumienia. Dziś rozmowa o zmianie traktatów budzi opór i niepewność. Ale trzeba rozpocząć rozmowę o reformach. Potrzebna jest dyskusja o przyszłości UE; będzie ona „długa i niełatwa”, ale dla Polski jest ważne, by nie przechodzić do porządku dziennego nad wynikiem referendum w Wielkiej Brytanii, ale żeby naprawić błędy” – uważa premier Beata Szydło.

Źródło: onet.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać