Judyta Szóstakowska 04.08.2016
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
Turcja coraz dalej od UE
ec.europa.eu

„Zamrożenie rozmów akcesyjnych z Turcją byłoby wielkim błędem” ­– zaznaczył szef KE Jean-Claude Juncker, odrzucając apel kanclerza Austrii o zerwanie negocjacji z Turcją.

Szef austriackiego rządu Christian Kern zapowiedział, że zaproponuje debatę na temat zerwania negocjacji akcesyjnych z Turcją i zgłosi tę sprawę na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, zaplanowanym na 16 września.

„Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Negocjacje akcesyjne są obecnie niczym więcej niż fikcją” – zaznaczył. Zdaniem Austriaka, „należy zerwać negocjacje o przystąpieniu Turcji do UE, ponieważ ze względu na wydarzenia polityczne oraz dysproporcje gospodarcze Turcja jeszcze przez dziesięciolecia nie będzie dobrym kandydatem”.

Apel Austriaka odrzucił szef KE Jean-Claude Juncker. Zaznaczył, że Turcja nie nadaje się obecnie na członka UE, jednak całkowite zerwanie negocjacji nie byłoby dobrym rozwiązaniem. „Jeśli w tym momencie sprawimy wrażenie, niezależnie od sytuacji, że Unia Europejska nie jest gotowa zaakceptować Turcji w swym gronie, byłby to moim zdaniem wielki błąd polityki zagranicznej – stwierdził przewodniczący KE, choć jeszcze niedawno mówił, że Turcja nawet w dłuższej perspektywie nie ma szans na członkostwo w UE.

Na słowa Kerna zareagował turecki minister ds. europejskich Omer Celik, porównując je do retoryki skrajnej prawicy. „Krytyka jest z pewnością demokratycznym prawem, ale musi być różnica między krytykowaniem Turcji a byciem przeciwnym Turcji” – zaznaczył.

Ruch bezwizowy? Tylko po spełnieniu wszystkich warunków

Wciąż nierozwiązana zostaje sprawa zniesienia przez UE wiz dla obywateli Turcji.

Tamtejszy szef dyplomacji Mevluta Cavusoglu zażądał, aby nastąpiło to najpóźniej w październiku. Zapowiedział, że w przeciwnym wypadku Turcja wycofa się z obowiązującego od marca porozumienia z UE o współpracy w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego i readmisji.

UE pozostaje w tej sprawie nieugięta. Zapowiada, że wprowadzenie ruchu bezwizowego z UE będzie możliwe tylko wtedy, gdy rząd w Ankarze spełni wszystkie postawione wcześniej warunki. Jak informuje KE, spośród 72 kryteriów zniesienia wiz ma do spełnienia jeszcze siedem, z czego dwa wymagają dłuższych prac legislacyjnych.

 

Źródło: tvn24.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać