Izabela Dziurlikowska 18.03.2016
Rada Europejska
Jest porozumienie z Turcją
fot. ec.europa.eu

Premierzy Czech i Finlandii poinformowali, że UE zawarła porozumienie z Turcją odnośnie imigrantów.

O zawarciu porozumienia premier Czech poinformował na Twitterze.

Wcześniej rzecznik Donalda Tuska poinformował, że rozpoczęło się spotkanie premiera Turcji z całą Radą Europejską w sprawie porozumienia dot. uchodźców.Najnowsze nieoficjalne doniesienia wskazują, że projekt porozumienia zaproponowany przez Donalda Tuska zakłada, że od 20 marca wszyscy imigranci, nielegalnie przybywający do Grecji będą odsyłani do Turcji.  UE i Turcja otworzą do końca czerwca br. jeden rozdział negocjacji akcesyjnych.

Anonimowe źródło unijne, na które powołuje się m.in. TVN24 informowały wcześniej, że osiągnięcie porozumienia z Ankarą blokują cztery sporne kwestie:

  1. Legalność porozumienia, które przewiduje, że wszyscy uchodźcy przybywający nielegalnie na greckie wyspy z Turcji będą odsyłani z powrotem. Umowa musi być zgodna z prawem unijnym i międzynarodowym;
  2. Otwarcie pięciu nowych rozdziałów w negocjacjach w sprawie przystąpienia Turcji do UE. Sprzeciw w tej sprawie zgłasza Cypr od lat skonfliktowany z Turcją;
  3. Termin, od którego umowa miałaby obowiązywać, czyli od kiedy imigranci z Grecji trafialiby do Turcji, a uchodźcy z tureckich obozów do UE;
  4. Finanse. Turcja oczekuje wypłaty 6 mld euro do 2018 roku na realizację umowy imigracyjnej. Trwa dyskusja nad sposobem wykorzystania tych środków.

Źródło podaje, że rozmowy wciąż trwają. Do porozumienia może dojść dziś po południu, ale nie jest to wcale pewne.

Przypomnijmy, że dzień rozpoczął się od rozmowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, przewodniczącego KE Jean-Claude’a Junckera oraz premiera Turcji Ahmeta Davutoglu. Ostatniej nocy przywódcy unijni rozmawiali we własnym gronie o stanowisku wobec Turcji. Udało się ustalić podstawę do dalszych negocjacji z Ankarą, ale nie byli  oni w stanie zgodzić się na projekt wspólnego unijno-tureckiego oświadczenia. Po rozmowach w węższym gronie, z premierem Turcji rozmawiać miała RE w pełnym składzie, by przypieczętować porozumienie.

Źródło: tvn24.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać