Judyta Szóstakowska 29.08.2016
Polityka
Trójkąt Weimarski wzmocni UE?
fot. flickr.com

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji spotkali się w niedzielę, w 25. rocznicę ustanowienia Trójkąta Weimarskiego. Politycy oznajmili, że chcą „wzmocnić UE i fundamenty integracji europejskiej, udoskonalając ją i dowodząc jej zdolności do działania”.

Witold Waszczykowski, Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault – jak zaznaczyli – chcą pokazać, że dzięki współpracy międzypaństwowej można osiągnąć znacznie więcej m.in. w zakresie bezpieczeństwa, migracji, zwiększenia konkurencyjności czy wzrostu zatrudnienia, niż w pojedynkę. Szefowie dyplomacji mówili także o „potrzebie trwałego rozwoju silnej i konkurencyjnej gospodarki obronnej w Europie”.

Formuła Trójkąta Weimarskiego została zainicjowana 28 sierpnia 1991 r. w Weimarze przez ministrów spraw zagranicznych Polski – Krzysztofa Skubiszewskiego, Francji – Rolanda Dumas i Niemiec – Hansa-Dietricha Genschera. Nieformalne początkowo spotkania przekształciły się z czasem w regularne trójstronne konsultacje. Miały na celu usprawnienie i zacieśnienie współpracy między trzema krajami. W kolejnych latach współpraca weimarska rozszerzona została o spotkania ministrów obrony sprawiedliwości finansów oraz na płaszczyznę parlamentarną.

Źródło: rp.pl, msz.gov.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać