Fundacja Koncept Europa 26.04.2012
Analiza UE.org
Szwajcaria w stosunkach z Unią Europejską
fot. flickr.com

Po dłuższej przerwie, zapraszamy do lektury kolejnego tekstu z serii „Analiza UniaEuropejska.org”. W najnowszej publikacji, autorka -Karolina Sikorska – zajmuje się tematyką – wbrew pozorom, wcale nie tak łatwych – relacji Unii Europejskiej z Konfederacją Szwajcarską.

W analizie zostały przedstawione nie tylko rozwój stosunków Unii Europejskiej ze Szwajcarią (a co za tym idzie – również z EFTA), ale i specyfika oraz wyjątkowość samej Konfederacji Szwajcarskiej – jak pisze autorka tekstu – kraju stawianego za wzór koegzystencji różnych narodowości oraz kultur, a także o zasobność jego mieszkańców na tle innych państw. Jak w takim razie spoglądają na UE i Europę Helweci?

Zachęcamy do lektury.

 

„Analiza dotycząca Szwajcarii jest wynikiem głębokiego zainteresowania swoistym fenomenem Szwajcarii jako kraju stawianego niejednokrotnie za wzór jeśli chodzi o koegzystencję różnych narodowości oraz kultur, a także wyróżniającego się przy tym swoją zasobnością i bogactwem na tle innych państw. Ileż to bowiem razy słyszymy deklaracje znanych i cenionych jednostek, ale też i zwykłych obywateli, że jeśli mieliby wybierać sobie kraj narodzin, to niewątpliwie byłaby to Szwajcaria. Państwo „mlekiem i miodem” płynące, gdzie wielokulturowość i wielojęzyczność niekoniecznie oznaczać musi wielość konfliktów.

14.00 800×600 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE 14.00 800×600 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Szwajcaria – pomimo braku uczestnictwa w strukturach Unii Europejskiej de iurede facto do UE należy. Świadczyć o tym może mnogość umów bilateralnych, zawieranych pomiędzy Szwajcarią a UE, wspaniale rozwinięte kontakty gospodarcze między nimi oraz takie same rozwiązania prawne w różnych dziedzinach zarówno w Szwajcarii jak i UE. (…)

W celu dowiedzenia słuszności tej hipotezy, konieczna jest odpowiedź na kilka pytań. Na początek, pytanie dotyczące Szwajcarii w ogóle: jaki to kraj i co jest przyczyną takich, a nie innych postaw Szwajcarów, jakie przez wieki wytworzyła tam kultura? Jaka jest mentalność ludzi? Do czego dąży Szwajcaria jako państwo?”

 

Pełny tekst Analizy znajduje się poniżej:

Analiza UniaEuropejska.org, nr 1 (10) 2012: Szwajcaria w stosunkach z UE

 

Poprzednie Analizy:

Nr 8 (9) 2011: Teresa Matusiak – Lobbing. Piąta władza UE

Nr 7 (8) 2011 Patrycja Rotuska –  Polak czy Europejczyk? Polska tożsamość narodowa a tożsamość europejska w dobie jednoczącej się Europy. Próba analizy zależności

Nr 6 (7) 2011: Karolina Aromińska – Rozwój zasady niedyskryminacji na gruncie prawa pierwotnego i wtórnego Unii Europejskiej

Nr 5 (6) 2011: Marta Karapuda – Podobieństwa i różnice w zakresie obowiązków urzędnika wspólnotowego i urzędnika służby cywilnej w Polsce. Analiza porównawcza

Nr 4 (5) 2011: Aleksandra Szydłowska – Budowa tożsamości europejskiej poprzez symbole. Przykład flagi europejskiej

Nr 3 (4) 2011: Tomasz Betka – WPZiB i EPBiO od Maastricht do Lizbony

Nr 2 (3) 2011: Tomasz Betka – Wspólnoty Europejskie na arenie międzynarodowej w okresie zimnej wojny

Nr 1 (2) 2011: Karol Janowski – Współpraca kursowa w EWG i UE: 1957-1999

Nr 1 (1) 2010: Łukasz Bigoszewski – Walka z korupcją w Unii Europejskiej od Maastricht do Lizbony

14.00 800×600 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE jest wynikiem głębokiego zainteresowania swoistym fenomenem Szwajcarii jako kraju stawianego niejednokrotnie za wzór jeśli chodzi o koegzystencję różnych narodowości oraz kultur, a także wyróżniającego się przy tym swoją zasobnością i bogactwem na tle innych państw. Ileż to bowiem razy słyszymy deklaracje znanych i cenionych jednostek, ale też i zwykłych obywateli, że jeśli mieliby wybierać sobie kraj narodzin, to niewątpliwie byłaby to Szwajcaria. Państwo „mlekiem i miodem” płynące, gdzie wielokulturowość i wielojęzyczność niekoniecznie oznaczać musi wielość konfliktów


A.Baur, Szwajcarski fenomen, Warszawa 1992, s. 43.

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Jeden komentarz do “Szwajcaria w stosunkach z Unią Europejską

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać