Katarzyna Borowska 10.09.2016
Gospodarka i Finanse
Spotkanie państw strefy euro w Bratysławie
fot. freeimages.com

Od piątku do soboty Bratysława gości ministrów gospodarki i finansów państw strefy euro. Jest to dwudniowe nieformalne spotkanie, na którym poruszane są kwestie związane z Brexitem, migracją czy bezpieczeństwem. 

Gospodarzem tego nieformalnego szczytu jest Słowacja, która sprawuje obecnie prezydencję w Radzie Europejskiej. Jak wskazał słowacki minister finansów Peter Kažimír, głównym celem przyświecającym temu spotkaniu ma być „wyciągnięcie lekcji z wcześniejszych błędów oraz stopniowe stworzenie narzędzi, które pozwolą uniknąć lub przynajmniej złagodzić potencjalne kryzysy w przyszłości”.

Na dzisiaj zaplanowano między innymi rozmowy oraz ocenę przyszłości ekonomicznej strategii UE. Poruszono także sprawy związane z pomocą finansową dla Grecji.

Szef eurogrupy, Jeroen Dijsselbloem, wezwał  rząd w Atenach do szybszego wprowadzania reform, co pozwoliło by na wypłacenie Grekom kolejnej transzy z pakietu pomocowego o wartości 86 mld euro.

Ostatnia transza dla Grecji z lipca br. wyniosła 7,5 mld euro, a kolejna ma zostać wypłacona na jesień, ale tylko wtedy jeżeli do końca września Grecy wdrożą kolejne reformy.

Jak zauważył minister finansów Niemiec, Wolfgang Schaeuble, nie jest żadną nowością fakt, iż Grecja realizuje uzgodnione działania dopiero w ostatniej fazie ustalonego harmonogramu. Dodał on także, że nadal zostało trochę czasu i grecki rząd otrzyma zadeklarowaną przez Unię pomoc, ale tylko jeżeli wywiąże się z wcześniej ustalonych zobowiązań.

Wśród reform, które wciąż czekają na realizację są m.in. kolejne prywatyzacje oraz przekształcenia w greckim sektorze energetycznym.

W sobotę z kolei, ministrowie finansów strefy euro poruszą kwestie podatkowe, w szczególności te dotyczące walki z uchylaniem się od ich płacenia, kwestie oszustw finansowych oraz przestępstw, w tym finansowanie terroryzmu.

 

Źródło: polskieradio.pl, onet.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać