Damian Witoń 05.01.2011
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
Sojusz dla Integracji Europejskiej w Mołdawii zablokuje postkomunistów
europa.eu

Koalicja, nazwana Sojusz dla Integracji Europejskiej, utrzyma władzę w Mołdawii niedopuszczając tym samym do władzy postkomunistów. Zdobyli oni najwięcej mandatów – 41 w liczącym 101 osobowym parlamencie.

Nowa koalicja skupi Liberalnych Demokratów premiera Vlad Filata, Liberałów byłego marszałka i obecnego pelniącego obowiązki głowy państwa Mihaia Ghimpu oraz Partię Demokratyczną Mariana Lumpu. Koalicja ta jest u władzy od 2009 r.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, wyraził zadowloenie z tego faktu oraz podkreslił osiągnięcia ostaniego półtora roku rządów prozachodniej koalicji. “Jest to warunek konieczny stabilności politycznej kraju i kontynuacji ważnych demokratycznych reform. To dobry dzień dla Mołdawii i dla Unii Europejskiej” – napisał Buzek o nowej koalicji.

W artykule użyto nazwy „Mołdawia”. Coraz częściej jednak w polskiej i zagranicznej publicystyce używana jest forma „Mołdowa” lub „Moldova”.

 

Źródło: europarl.europa.eu, euobserver.com, pldm.md

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać