Judyta Szóstakowska 08.11.2016
Polityka
Sąd Najwyższy zdecyduje, co dalej z Brexitem
fot. flickr.com

Jak poinformował we wtorek Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii, najprawdopodobniej na początku przyszłego roku wyda wyrok ws. procedury uruchomienia Brexitu. Sędziowie ocenią, czy do uruchomienia procedury Brexitu potrzebna będzie jeszcze decyzja brytyjskiego parlamentu.

Na początku października premier Wielkiej Brytanii Theresa May oświadczyła, że jej rząd zamierza uruchomić procedurę wystąpienia z UE najpóźniej z końcem marca 2017 r.  Jednak w minionym tygodniu brytyjski Wysoki Trybunał orzekł, że do wszczęcia tego procesu niezbędna jest zgoda obydwu izb parlamentu Wielkiej Brytanii.

Brytyjska premier utrzymuje, że głosowanie w sprawie Brexitu było legalne i ma moc prawną, dlatego nie ma potrzeby, aby jeszcze parlament wypowiadał się w tej sprawie. „Obywatele dokonali ostatecznego wyboru” – przekonywała niedawno May na łamach „Sunday Telegraph”.

Nie zgadzając się z decyzją Wysokiego Trybunału, rząd Wielkiej Brytanii złożył odwołanie do drugiej instancji.  Sprawą zajmie się brytyjski Sąd Najwyższy, w składzie 11 sędziów pod przewodnictwem prezesa Sądu, lorda Neubergera of Abbotsbury.

Szkocja zablokuje Brexit?

Według szkockiego rządu, do uruchomienia procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z UE niezbędna jest także zgoda szkockiego parlamentu. Dlatego, jak poinformowała pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon, rząd Szkocji złoży do Sądu Najwyższego wniosek o zablokowanie procedury rozpoczynającej Brexit, dopóki parlament Szkocji nie da w tej sprawie zielonego światła.

Sturgeon zaznaczyła, że jeżeli Londyn nie będzie respektował woli Szkotów dotyczącej Brexitu, to w Szkocji odbędzie się kolejne referendum niepodległościowe.

Źródło: biznes.onet.pl, tvn24bis.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać