Katarzyna Borowska 20.08.2016
Gospodarka i Finanse
Rosyjskie embargo na wieprzowinę z UE nielegalne
fot. flickr.com

Światowa Organizacja Handlu (WTO) orzekła, że embargo nałożone przez Rosję na UE, zakazujące importu żywych świń, świeżej wieprzowiny i innych produktów wieprzowych jest nielegalne w świetle zasad prawa międzynarodowego. Wiadomość podała w piątek KE w oficjalnym oświadczeniu.

Zakaz importu wieprzowiny został nałożony przez Rosję na początku 2014 roku z powodu wykrycia przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie.

Według KE, decyzja Rosji była umotywowana politycznie, a decyzja podjęta przez rosyjskie służby weterynaryjne nieproporcjonalna oraz łamiąc zasady WTO. W związku z tym Komisja złożyła skargę, która została pozytywnie rozpatrzona przez zespół orzekający WTO.

Zdaniem KE, potwierdza to jedynie fakt, że zakaz importu nałożony przez Rosję „nie ma umocowania w międzynarodowych normach i jest sprzeczne z postanowieniami Porozumienia WTO w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych (porozumienie SPS)”.

Komisja dodała także, że „produkty z Unii Europejskiej są bezpieczne i kraje importujące nie powinny wprowadzać nieuzasadnionych ograniczeń”. Sami eksperci komisji orzekającej WTO stwierdzili, że każde z państw członkowskich tej organizacji ma prawo do określania poziomu ochrony sanitarnej i ograniczania importu na podstawie zagrożeń, muszą być one jednak zgodne z zasadami Organizacji.

Produkty z Unii Europejskiej są bezpieczne i kraje importujące nie powinny wprowadzać nieuzasadnionych ograniczeń.

Komisja Europejska

Moskwa ma prawo do złożenia w ciągu 60 dni odwołania od tej decyzji. Jeżeli tego nie uczyni, będzie zmuszona wypełnić zalecenia oraz znieść wcześniej nałożone embargo.

WTO skrytykowało również zakaz importu nałożony przez Rosję na indywidualne państwa, wśród których znalazła się m.in. Polska.

Źródło: polskieradio.pl, tvn24bis.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać