Piotr Kallalas 28.06.2016
Społeczeństwo i kultura
Rasistowskie incydenty w Wielkiej Brytanii
fot. ec.europa.eu

Polacy stali się celem wulgarnej kampanii, wymierzonej w imigrantów na Wyspach. Zarówno komentatorzy, jak i media brytyjskie są zgodni, że zaistniałe przypadki agresji są następstwem referendum dotyczącego wyjścia królestwa ze Wspólnoty.

Do pierwszego incydentu doszło w miejscowości Huntingdon, gdzie zostały rozrzucone, zalaminowane ulotki z obraźliwymi napisami, zarówno w języku polskim jak i angielskim. Kartki z napisem „No more polish vermin” i „wrócić do domu polskie szumowiny”  pojawiły się przed szkołami i w osiedlach mieszkalnych. Na stronie BBC możemy znaleźć nagranie, na którym polski 11-latek opowiada, jak natknął się na ulotki i od razu zaalarmował rodziców.

Kolejne rasistowskie wydarzenie miało miejsce w Hammersmith w zachodniej części. Tutaj nieznani sprawcy wykonali grafiti na gmachu polskiej instytucji kulturalnej, a dokładnie The Polish Social and Cultural Association, która działa od 1964 roku. Napis również nawiązywał w wulgarny sposób do opuszczenia kraju przez Polaków.

W obu przypadkach trwa śledztwo. Jak informuje brytyjska policja, sprawcom grozi za ten czyn do 7 lat pozbawienia wolności. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron na posiedzeniu parlamentu w zdecydowany sposób skrytykował incydenty i zapowiedział walkę z podobnym, niegodziwym zachowaniem. Na wydarzenia zareagowała także Ambasada Polski w Londynie, która wydała komunikat, wyrażając głębokie zaniepokojenie zaistniałą sytuacją.

W mediach społecznościowych również odezwały się głosy sprzeciwu wobec rasistowskich incydentów, a także gesty solidarności z Polakami.

Źródło: tvn24.pl, bbc.com

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać