Judyta Szóstakowska 30.10.2016
Polityka
Mariano Rajoy na czele mniejszościowego rządu
fot. flickr.com

Po niemal 10 miesiącach kryzysu politycznego hiszpański Kongres Deputowanych porozumiał się w sprawie kandydata na szefa rządu. Ponownie zostanie nim lider Centroprawicowej Partii Ludowej (PP) – Mariano Rajoy.

Hiszpańscy deputowani nie mogli dojść do porozumienia od grudnia zeszłego roku.  W związku z tym, w Hiszpanii nie działał pełnoprawny rząd, a obowiązki premiera pełnił Mariano Rajoy.

W sobotnim głosowaniu część socjalistów zmieniła swoje dotychczasowe stanowisko, wstrzymując się od głosu. Umożliwiło to osiągniecie przewagi przez Rajoya. „Za” jego kandydaturą zagłosowało 170 deputowanych, „przeciw” – 111.

Mariano Rajoy poinformował, że nowy gabinet przedstawi w czwartek. Jego zaprzysiężenie ma odbyć się następnego dnia.

Źródło: tvn24.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać