Izabela Dziurlikowska 11.05.2016
Rada Europejska, Tylko na UE.org
Przyszłość Tuska w RE zależy od PiS-u
fot. europarl.europa.eu

Czy Donald Tusk otrzyma poparcie, by zostać w Radzie Europejskiej na kolejną kadencję? „Jeśli polski rząd wyrazi poparcie dla przedłużenia jego obecności w roli szefa Rady Europejskiej, to Polak prawdopodobnie zostanie w Brukseli na drugą kadencję” – prognozuje dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Kilka dni temu „Rzeczpospolita” informowała, iż Berlin pozytywnie ocenia działania Donalda Tuska i jest skłonny poprzeć jego kandydaturę na drugą kadencję w roli szefa Rady Europejskiej. Deklarację poparcia z ramienia PiS złożył również europoseł Ryszard Czarnecki. Czy Europa będzie chciała, by Polak nadal sprawował obecną funkcję? – Analizując tę kwestię warto pamiętać o unijnych procedurach wyborczych. Mamy do czynienia z różnymi rodzajami kadencyjności. Pełną 5-letnią kadencję ma Parlament Europejski, do którego wybory powszechne odbyły się w 2014 roku. Mamy też liczące 2,5 roku kadencje szefów Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, które przypadają w trakcie kadencji PE, czyli w czasie, kiedy tak naprawdę nie zmienia się układ sił politycznych w instytucjach UE – przypomina dr Sławomir Sadowski. Jego zdaniem jest to czynnik, który przemawia za przedłużeniem kadencji Tuska w RE. Kolejnym jest – zdaniem naszego rozmówcy – to, że dotychczas Polak nie popełnił żadnej istotnej gafy w pełnieniu swoich obowiązków i nie popadł w konflikt z żadnym dużym krajem Unii.

Nie bez znaczenia jest również dotychczasowa tradycja, która wskazuje, że obecny przewodniczący RE otrzyma również drugą kadencję.

„Tusk zrobił postępy”

Obejmując stanowisko wielu zarzucało Tuskowi, że nie mówi dobrze po angielsku i nie jest dość obyty z europejską polityką. –  Trzeba przyznać, że Tusk zrobił postępy zarówno we władaniu angielskim, jak i w poruszaniu się po europejskich salonach – ocenia ekspert.

W czasie kadencji Polaka w RE w kilku europejskich krajach do głosu doszły ugrupowania dość skrajne, uważane za mniej lub bardziej nastawione niechętnie do UE. – Można tu wymienić Wielką Brytanię, Węgry, a teraz również Polskę. Pełniąc obowiązki szefa RE Tusk jak dotąd niewiele zrobił, by zintegrować UE. Nie udało mu się zażegnać ostatecznie widma Brexitu, a wynik referendum w tej sprawie może mieć duży wpływ na perspektywę przedłużenia jego mandatu w Radzie Europejskiej – prognozuje politolog.

Wiele zależy od PiS-u

Ważnym czynnikiem przy decydowaniu o tym, czy kadencja szefa Rady Europejskiej będzie przedłużona, jest stanowisko rządu państwa, z którego pochodzi kandydat. – Pamiętajmy, że szef RE koordynuje jej pracę, czyli współpracę europejskich liderów na szczytach UE. Stosunki z rządem narodowym są więc bardzo istotne – wskazuje dr Sadowski. Podkreśla, że z jednej strony mamy filozofię popierania Polaków na stanowiska w UE, którą promuje polski rząd, a z drugiej wieloletni spór na linii PiS-Tusk. – Donald Tusk jest ukazywany jako największy wróg PiS-u. Jak w tej sytuacji przekonać elektorat PiS do słuszności popierania go na tak prestiżowym stanowisku w UE, skoro cały czas podkreśla się, że w kraju wyrządził on tyle szkód? Można ewentualnie uzasadniać to poparcie chęcią utrzymania Tuska z dala od kraju – przewiduje nasz rozmówca. Zauważa jednocześnie, że nie bez znaczenia dla reputacji Tuska i późniejszego poparcia PiS dla niego w Brukseli, będą wyniki audytu rządów PO-PSL, jakie prezentuje dziś w Sejmie rząd Prawa i Sprawiedliwości. – Jeśli audyt wykaże coś kompromitującego Tuska, może to okazać się dla niego problematyczne. Z drugiej jednak strony, jeśli polski rząd wyrazi poparcie dla przedłużenia jego obecności w roli szefa Rady Europejskiej, to Polak prawdopodobnie zostanie w Brukseli na drugą kadencję – podsumowuje nasz rozmówca.

Kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa RE trwa od 1 grudnia 2014 roku. Przypomnijmy, że Rada Europejska powołuje swojego Przewodniczącego na okres 2,5 roku, większością kwalifikowaną. Jego mandat może być jednokrotnie odnawiany. Przewodniczący prowadzi obrady Rady, zapewnia przygotowanie i ciągłość jej prac, oraz służy jako główny negocjator pomiędzy przedstawicielami państw członkowskich w Radzie. W trakcie swojej kadencji nie może pełnić żadnych funkcji krajowych, nie jest jednak wykluczone obejmowanie przez niego innych stanowisk w instytucjach UE.

Źródło: własne

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Jeden komentarz do “Przyszłość Tuska w RE zależy od PiS-u

  1. Cezar

    Jesli powodem jego poparcia jest trzymanie go z dala od Polski to ja jestem ZA. Za to co wyrzadzil Polsce i Polakom i to na dlugie lata powinien miec zakaz wjazdu na terytorium Polski.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać