Marta Sienicka 14.05.2011
Polityka
Przewodniczący PE : bojkot Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie
sxc.hu

Białoruś może zostać pozbawiona przywileju organizowania mistrzostw świata w hokeju na lodzie, które mają się odbyć w 2014 r.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek stwierdził, że ”zachowanie reżimu białoruskiego jednoznacznie dyskwalifikuje go jako gospodarza tak ważnego wydarzenia sportowego jakim są mistrzostwa świata w hokeju na lodzie”.

8 maja 2008 Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie przyznała Białorusi  władze nad organizacją mistrzostw w 2014 r. Federacja pomimo krytyki, nie zmieniła decyzji uzasadniając swoje stanowisko: „obserwatorzy IIHF zauważyli ścisłą polityczną, religijną i rasową neutralność w państwie. Nie ma także pozwolenia na dyskryminacje wobec stowarzyszeń czy osób z powodów politycznych lub rasowych”.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wraz innymi członkami PE wystosowali list do Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie domagając się zawieszenia Białorusi w wykonywaniu powierzonego im zadania dopóki prezydent Łukaszenko nie wypuści wszystkich więźniów politycznych. Należy przypomnieć, wydarzenia jakie miały miejsce w czasie wyborów przeprowadzonych 9 grudnia 2010 r.  Po ogłoszeniu wyników wyborów, które dały Łukaszence bezwzględne zwycięstwo (78%), opozycja oskarżyła go o sfałszowanie wyborów. W czasie demonstracji doszło do eskalacji przemocy, co w efekcie doprowadziło do masowych aresztowań członków opozycji. Pomimo upływu czasu ich sytuacja wciąż pozostaje niejasna. Wśród aresztowanych jest m.in. Andrzej Poczobut, korespondent „Gazety Wyborczej” i działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi. Poczobut został zatrzymany 6 kwietnia 2011 roku. Grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności za znieważenie prezydenta Łukaszenki.

List wystosowany przez Przewodniczącego PE podpisali także przewodnicząca podkomisji ds. praw człowieka Heidi Hautala, szef parlamentarnej delegacji ds. stosunków z Białorusią Jacek Protasiewicz oraz eurodeputowany i dawny gwiazdor światowego hokeja Peter Sztiastny. List jednoznacznie stwierdza, że białoruskie władze Białorusi sprawując brutalne i niedemokratyczne rządy nie powinny otrzymać przywileju organizowania mistrzostw.

W odpowiedzi na działania Przewodniczącego Parlamentu Jerzego Buzka Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie w dniach 13-15 maja organizuje spotkanie mające na celu podjęcie niezbędnych decyzji związanych z dalszą organizacją mistrzostw świata.

 

Źródło: europarl.europa.eu, polskieradio.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać