Aneta Pruszyńska 23.05.2011
Polityka
Prawica wygrywa wybory lokalne w Hiszpanii
fot. sxc.hu

Wyniki niedzielnych wyborów lokalnych i regionalnych w Hiszpanii wskazują na zwycięstwo Partii Ludowej w 11 z 13 wspólnot autonomicznych. Rządząca na szczeblu centralnym PSOE straciła poparcie w większości regionów. Ponad pół miliona głosujących oddało nieważne głosy.

Tegoroczne wybory przyniosły niespodzianki, bo socjaliści przegrali w swoich bastionach: Kastylii La Manchy, Barcelonie i Sewilli. Partia Ludowa, która w 2007 r. zdobyła 150 tys. głosów, w tym roku, po przeliczeniu 90 proc. głosów, ma prawie 2 miliony głosów przewagi nad socjalistami. „Tsunami 22 maja”, jak hiszpańskie media określają rezultat wczorajszych wyborów, przyniosło partii socjalistycznej 27,8 proc. głosów. To najniższy wynik w historii tego ugrupowania. Partia Ludowa uzyskała 37,5 proc. głosów, Komunistyczna Zjednoczona Lewica – 6,5 proc., a Konwergencja i Jedność – 6 proc głosów. Obserwatorzy wskazują na analogię z sytuacją z 1995 r., kiedy słaby wynik PSOE w wyborach samorządowych poprzedził utratę władzy w późniejszych wyborach parlamentarnych. Te odbędą się w Hiszpanii już w 2012 r.

„Kryzys zniszczył tysiące miejsc pracy. To wpłynęło na morale obywateli. Wiem, że wielu Hiszpanów doświadczyło wielu trudności i strachu o przyszłość. Dzisiaj, bez zwątpienia, wyrazili oni swoje niezadowolenie” – powiedział premier Jose Luiz Zapatero po ogłoszeniu pierwszych wyników. Równocześnie, zapowiedział podjęcie reform zmierzających do zwiększenia miejsc pracy do końca jego kadencji w marcu przyszłego roku. Aż 550 tys. wyborców, tj. 2,5 proc. głosujących, oddała nieważne głosy – „in blanco”.

Winą za klęskę swojej partii premier obarcza bezrobocie wywołane 3-letnim kryzysem gospodarczym. Obecnie wynosi ono 21 proc., a wśród ludzi do 25 roku życia – ponad 40 proc. Same wybory odbywały się w cieniu protestów – m.in. w Madrycie, Barcelonie, Walencji, Bilbao i Sewilli. Demonstrację ruchu 15-M wywołane złą sytuacją w kraju trwają już od ponad tygodnia. O protestach młodych Hiszpanów informowaliśmy w sobotę. Demonstranci z madryckiego Puerta del Sol zapowiedzieli, że pozostaną na placu przynajmniej do 29 maja.

Źródło: www.elpais.com, www.elmundo.es

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać