Judyta Szóstakowska 14.10.2017
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
Powstanie Prokuratura Europejska
flickr.com

20 państw Unii Europejskiej zgodziło się na powołanie Prokuratury Europejskiej. Nowy organ ma zajmować się przestępstwami przeciwko interesom finansowym UE i oszustwami związanymi z podatkiem VAT. Do współpracy nie włączyła się Polska.

Unijni ministrowie ds. sprawiedliwości zatwierdzili rezolucję w sprawie w sprawie ustanowienia Urzędu Prokuratury Europejskiej (EPPO, European Public Prosecutor’s Office) w czwartek 12 października. Porozumienie w tej sprawie państwa zawarły w czerwcu. Już wtedy polskie władze zakwestionowały uprawnienia, jakie ma otrzymać organ, w związku z czym nie zdecydowały się na przyłączenie do współpracy w ramach Prokuratury Europejskiej.

Zadaniem organu ma być prowadzenie dochodzeń w przestępstwach przeciwko budżetowi UE i oszustw w zakresie podatku VAT (w tym nadużyć dotyczących unijnych środków na kwotę ponad 10 tys. euro i transgranicznych oszustw związanych z VAT na kwotę ponad 10 mln euro).

Dotychczas tylko krajowe organy były upoważnione do ścigania nadużyć na szkodę dla unijnego budżetu, jednak tylko w zakresie granic danego państwa.

„Utworzenie Prokuratury Europejskiej będzie stanowić prawdziwy punkt zwrotny. Wiele przypadków nadużyć finansowych ze szkodą dla budżetu UE ma charakter międzynarodowy. Potrzebujemy zatem instytucji, która jest w stanie nie tylko prowadzić dochodzenia, ale także ścigać przestępców w skali międzynarodowej” – podkreślili w wydanym w czwartek oświadczeniu unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova oraz komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger.

Komisja Europejska zachęca państwa, które nie włączyły się do współpracy, aby zdecydowały się na tę wzmocnioną współpracę. Oprócz Polski chodzi o Danię, Irlandię, Maltę, Szwecję, Wielką Brytanię, Węgry i Holandię, przy czym władze ostatniego z wymienionych państw zadeklarowały ostatnio, że przystąpią do współpracy.

Prokuratura Europejska z siedzibą w Luksemburgu ma działać od 2020 roku. W przyszłym roku określone zostaną kolejne etapy rozszerzenia jej kompetencji, które mają dotyczyć także ścigania transgranicznych przestępstw terrorystycznych.

Źródło: rp.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Jeden komentarz do “Powstanie Prokuratura Europejska

  1. mariusz

    Kolejna instytucja , kolejne,,europejskie,, pieniądze na nowe etaty! W tym szaleństwie jest jednak pomysł na osłabianie krajowych instytucji.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać