Tomasz Betka 15.04.2011
Polityka
Polski premier popiera europejskie aspiracje Kijowa
fot. premier.gov.pl

„Europejskie aspiracje Ukrainy są w ocenie Polski absolutnie uprawnione” – oświadczył Donald Tusk po środowym spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Mykołą Azarowem. Obydwaj politycy wielokrotnie podkreślali bardzo dobre relacje łączące Polskę i Ukrainę.

Polski premier zapewnił, że Ukraina może liczyć na polską solidarność we „wszystkich staraniach, które uzna za stosowne. „Chcemy, aby polska prezydencja była tym momentem w historii Europy i obu naszych narodów, w którym rozszerzenie Unii Europejskiej osiągnie kolejny, wyższy – deklarował Tusk na konferencji prasowej. Ukraiński szef rządu przekonywał natomiast, że jego kraj jest świadomy, jak wielkie możliwości otwierają się przed Ukrainą wraz z polską prezydencją w Radzie UE, a Kijów ma zamiar to wykorzystać. Azarow powiedział również, że ma nadzieję, iż w drugiej połowie roku, w czasie polskiej prezydencji, Ukraina podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią.

Polski przywódca podkreślił też, że rozwój relacji Polska-Ukraina oraz Ukraina-UE jest jednym z celów Partnerstwa Wschodniego, wspólnej inicjatywy Polski i Szwecji, której zadaniem jest budowanie bliskiej współpracy Unii z jej wschodnimi sąsiadami.

Donald Tusk przypomniał, że Polska jako pierwsza w świecie uznała niepodległość Ukrainy i uczyniła to nie tylko ze względu na wspólną historię, ale i z uwagi na przyszłość, bo niepodległa Ukraina to państwo, które podejmuje suwerenne decyzje co do swego rozwoju. „Nikt nie powinien przyjeżdżać do Kijowa z dobrymi radami, gdyż Ukraińcy to dumny naród, który sam wybiera sobie przyszłość. Ta uwaga dotyczy także Polski – zaznaczył premier. Zdaniem niektórych, obecnych na konferencji dziennikarzy, Tusk odniósł się w ten sposób do słów wypowiedzianych w Kijowie dzień wcześniej przez premiera Rosji Władimira Putina. Rosyjski przywódca zachęcał Ukrainę do wstąpienia do unii celnej z Rosją, a równocześnie ostrzegał, że utworzenie negocjowanej obecnie przez Kijów i Brukselę strefy wolnego handlu może nie chronić ukraińskich interesów tak dobrze, jak unia celna z Federacją Rosyjską.

Podczas rozmowy Tuska z Azarowem nie zabrakło również tematu polsko-ukraińskich przygotowań do piłkarskiego Euro 2012. Ukraiński szef rządu zapewnił, że mistrzostwa Europy w polskich i ukraińskich miastach będą „historią sukcesu”.

Na spotkaniu poruszono też kwestie bezpieczeństwa energetycznego, liberalizacji wizowej, współpracy handlowej i gospodarczej, a także sprawę otwarcia otwarcia cmentarza ofiar NKWD w Bykowni pod Kijowem, na którym spoczywają między innymi polskie ofiary zbrodni katyńskiej. „Sprawa Bykowni pokazuje, iż najbardziej dramatyczne momenty w historii można traktować tak, jak robi to Polska i Ukraina. Chcielibyśmy, by nasza współpraca w tej kwestii stała się uniwersalnym wzorem” – podkreślił polski premier.

 

Źródło: premier.gov.pl, newsweek.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać