Tomasz Betka 14.12.2010
Prezydencja Polski w UE
Premier Tusk: Polska Prezydencja wesprze akcesję Turcji
premier.gov.pl

Jestem przekonany, że polska Prezydencja nada mocniejsze tempo, jeśli chodzi o negocjacje i rozmowy pomiędzy Unią Europejską a Turcją – oświadczył premier Donald Tusk na Polsko-Tureckim Forum Przedsiębiorców.

Spotkanie odbyło się 9 grudnia w Stambule. Polski szef rządu wymienił cztery filary, na których opierają się stosunki Warszawy i Ankary. Obok długiej tradycji polsko-tureckiej dyplomacji, rosnącej wymiany handlowej i członkostwa obydwu krajów w Sojuszu Północnoatlantyckim, Donald Tusk wyróżnił również wsparcie przez Polskę akcesji Turcji do Unii Europejskiej.

Premier podkreślił, że polsko-tureckie relacje są fenomenem w skali światowej, a w ciągu 600 lat dwustronnych kontaktów dyplomatycznych „obydwa narody podkreślały, że mogą liczyć na solidarność partnera”. Dodał też, że Polska i Turcja mają do odegrania „nieprzeciętną rolę” w stabilizowaniu sytuacji politycznej i militarnej w regionie euroazjatyckim. Zaznaczył, że obydwie gospodarki osiągają dobre wyniki w czasach kryzysu, a ich rozwój sprzyja wymianie handlowej i stwarza dobry klimat do obustronnych inwestycji.

Wreszcie, Donald Tusk podkreślił na spotkaniu w Stambule, że wsparcie akcesji Turcji do UE jest „stałem elementem strategii Polski”. – Jestem przekonany, że polska Prezydencja [w Radzie UE] nada mocniejsze tempo, jeśli chodzi o negocjacje i rozmowy pomiędzy Unią Europejską a Turcją – przekonywał premier.

W Polsko-Tureckim Forum Przedsiębiorców wzięło udział ponad 40 przedstawicieli polskich oraz tureckich firm i instytucji. Organizatorem forum była Krajowa Izba Gospodarcza oraz Związek Tureckich Izb Handlowych i Giełd Towarowych (Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey – TOBB).

Statystyki wskazują na to, że w ostatnim okresie wzrasta znaczenie gospodarczych stosunków polsko-tureckich. W regionie Bliskiego Wschodu i Azji, Turcja należy do głównych partnerów handlowych Polski. W latach 2004-2008, wzajemna wymiana handlowa z Ankarą zwiększyła się o 100 proc. i w 2008 r. wyniosła 4,3 mld dolarów. W pierwszych 7 miesiącach 2010 r. polski eksport do Turcji wzrósł o ponad 42 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2009, a import zwiększył się o 18 proc. Nad Bosforem działają również polscy inwestorzy, w czerwcu br. było to 65 firm.

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać