K
Dorota Stachura
28.07.2014
Polityczno-mundialowe reminiscencje

.

Tegoroczny Mundial to nie tylko historyczna wpadka Brazylii i Hiszpanii, nie tylko ugryzione ramię Chielliniego, pęknięty trzeci kręg lędźwiowy Neymara, czy dziwne decyzje sędziowskie. Tegoroczny Mundial to bowiem także polityczna demonstracja.

 

Gdy w Rio, w dzień finałowego meczu Argentyna-Niemcy, dziennikarze zapytali Władimira Władimirowicza Putina, komu będzie kibicować, ten – wzruszając ramionami i robiąc minę zdziwionego, że pytają go o taką oczywistość – odpowiedział: đ║đżđŻđÁĐçđŻđż Argentynie.

Nie byłoby w tym niczego dziwnego, bo oprócz Rihanny i Beckhama Argentynie kibicowały serca milionów osób. Tym razem jednak prezydent Rosji finał Mistrzostw świata w piłce nożnej potraktował politycznie jako łączenie przyjemnego z pożytecznym. Razem z prezydent Argentyny Cristiną Fernandez de Kirchner, dzień przed finałowym meczem podpisał w Buenos Aires porozumienie o współpracy w dziedzinie energetyki nuklearnej. Nic więc dziwnego, że Ameryka Południowa leżała bliżej serca Putina niż europejskie Niemcy.

Stare sojusze poddane reanimacji
Wcześniej prezydent Rosji odwiedził Kubę i Nikaraguę. W latach 1967-2001 w Lourdes pod Hawaną działała rosyjska baza nasłuchowa. Teraz Rosjanie chcą tam powrócić. Od początku 2014 r. intensywnie prowadzono rozmowy na linii Hawana-Moskwa i sprawę sfinalizowano w czasie przedmundialowej wizyty prezydenta Rosji na Kubie. A że wśród przyjaciół też obowiązuje zasada coś za coś, ogłoszono, że Moskwa umorzy 90 proc. zadłużenia Kuby z czasów ZSRR. Czyli ok. 32 mld dolarów.

Kolejny w drodze na Mundial reanimowany sojusz dotyczył Nikaragui. W drodze do Brazylii Putin spotkał się z prezydentem Nikaragui Danielem Ortegą. Ten zapewnił gospodarza Kremla, że jego kraj w pełni wspiera rosyjską politykę wobec Ukrainy i popiera aneksję Krymu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Putin z prezydentem Ortegą omawiali współpracę dwustronną, w tym rozmieszczenie na terenie Nikaragui rosyjskich stacji systemu nawigacji satelitarnej GŁONASS.

BRICS i co dalej?
BRICS to określenie grupy państw rozwijających się – Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz Republiki Południowej Afryki. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw tych krajów. BRICS deklaruje, że nie ma aspiracji do bycia sojuszem politycznym. Jego celem jest stworzenie nowego systemu walutowego, zwiększenie roli państw rozwijających się w światowych instytucjach walutowych i zreformowanie ONZ.

Od czerwca 2009 r. państwa grupy BRICS spotykają się corocznie. Ostatnie spotkanie miało miejsce 15 lipca 2014 r. w brazylijskiej Fortalezie pod przewodnictwem prezydent Brazylii Dilmy Rousseff. Ministrowie finansów i szefowie banków rozwojowych państw BRICS podpisali porozumienie w sprawie utworzenia wspólnego banku rozwoju. Kapitał startowy ma wynieść 100 mld dolarów, a złożą się na niego po równo państwa członkowskie. Bank będzie miał siedzibę w Szanghaju.

A Putin tka sieć…
Prezydent Putin w czasie tego spotkania zaproponował utworzenie zrzeszenia energetycznego BRICS, obejmującego rezerwy paliwowe, by poprawić bezpieczeństwo energetyczne gospodarek wschodzących. Chętnych do wstąpienia do BRICS jest więcej – w kolejce już czeka Argentyna i Meksyk. Żeby było ciekawiej członkowie tej organizacji optują za zaprzestaniem rozliczeń i trzymania rezerw walutowych w dolarach.

Jeśli BRICS będzie rósł w siłę (a wszystko na to wskazuje), to nie skończy się na sprawach ekonomicznych. Wprawdzie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podkreślił, że organizacja ta nie szuka konfrontacji z Zachodem, ale… Już teraz Europa i USA powinny się temu bacznie przyglądać. Pytanie, jaką drogę obierze BRICS. Oby nie zaczęto mówić: komu w drogę… temu Mistral. Taka parafraza znanego powiedzenia nie jest zabawna.


Portal UniaEuropejska.org jest platformą swobodnej wymiany opinii dziennikarzy oraz czytelników. Poglądy wyrażone w komentarzach i felietonach są poglądami ich autorów. Osoby mające odrębne zdanie na temat poruszanej problematyki zachęcamy do rzetelnej polemiki na łamach portalu.

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać
Współpraca
Partnerzy