Tamara Barriga 14.06.2011
Prezydencja Polski w UE
Partnerstwo Wschodnie oczekuje wsparcia podczas Polskiej Prezydencji
Na mapie jasnoniebieskim kolorem zaznaczono 6 państw Partnerstwa Wschodniego-Białoruś, Ukrainę, Mołdawię, Armenię, Azerbejdżan i Gruzję, fot. easternpartnership.org

Podczas gdy oczy europejskiej opinii publicznej zwrócone są nadal na wydarzenia w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, kraje członkowskie Partnerstwa Wschodniego oczekują, że w trakcie Polskiej Prezydencji ich problemy powrócą na forum europejskie – wynika z analizy portalu EUobserver.

W minionych miesiącach uwaga całej Unii Europejskiej skupiała się na sprostaniu kryzysom w Tunezji, Libii, Syrii i Jemenie, na zredefiniowaniu polityki regionalnej i rozwiązaniu problemu fali migracji. Tymczasem kraje post-radzieckie czują się osierocone w swej „walce” o demokratyzację życia politycznego i społecznego.

Przedstawiciel Ukrainy przy UE Kostiantyn Yelisieiev powiedział dla EUobserver, że nie jest dobrym rozwiązaniem kierowanie całej uwagi i wszystkich zasobów w jednym kierunku i jednocześnie ignorowanie tak ważnych sąsiadów jak Ukraina. Dodał również, że Polska Prezydencja będzie czasem wielkiej szansy dla narodu ukraińskiego, a także pozwoli na przełom w relacjach na linii Ukraina – UE. Podobne oczekiwania ma Mołdawia, której rząd uważany jest za najbardziej proeuropejski w regionie – dla tego kraju czas Polskiej Prezydencji ma również być czasem zacieśnienia współpracy z Unią.

Przedstawiciel strony polskiej w Parlamencie Europejskim Jacek Saryusz-Wolski stwierdził natomiast, że demokracja na Ukrainie jest zagrożona, ale także inne państwa regionu nie radzą sobie dobrze z przeprowadzeniem reform, dlatego powinno się podwoić starania na rzecz Partnerstwa Wschodniego.

Przełomem dla tej sprawy może okazać się szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się we wrześniu w Warszawie.

 

Źródło: euobserver.com

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać