Damian Gwóźdź 17.01.2011
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
Parlament Europejski o sytuacji w Tunezji
flickr.com

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego podczas otwarcia sesji plenarnej w Strasburgu poparł starania narodu tunezyjskiego w walce o ustanowienie nowego porządku demokratycznego w swoim państwie. Jerzy Buzek zaoferował również pomoc deputowanych w przeprowadzeniu najbliższych wyborów w tym kraju.

W trakcie oficjalnego otwarcia kolejnej sesji plenarnej w Strasburgu przewodniczący PE nazwał wydarzenia w sąsiednim państwie Maghrebu jako historyczne. Buzek uznał je za początek ważnych przemian i wskazał podstawowe zadania, jakimi powinny zająć się nowe władze w Tunisie. Jako najistotniejsze wymienił natychmiastowe uwolnienie osadzonych w więzieniach protestujących, wprowadzenie działań mających zwalczyć korupcję i przemoc w państwie, przeprowadzenie wolnych i demokratycznych wyborów oraz ustanowienie demokratycznego rządu. Posłowie PE zobowiązali się również do pomocy w przeprowadzeniu wyborów parlamentarnych w tym kraju pod nadzorem zagranicznych obserwatorów.

Do sytuacji politycznej w Tunezji odniosła się również jedna z frakcji PE- grupa Zielonych/EFA. Zaproponowała ona dodanie do planu obrad Parlamentu głosowania nad rezolucją w sprawie sytuacji w Tunezji. Wniosek ten został jednak oddalony przez zebranych.

Podczas dzisiejszej sesji odniesiono się również do 66. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, 20 rocznicy Krwawej Niedzieli na Litwie, Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych oraz zaginięcia chińskiego prawnika Gao Zhishenga.

 

Źródło: europarl.europa.eu

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać