Natalia Cygan & Aneta Witwicka 24.05.2011
Prezydencja Polski w UE
Nowa siedziba i rozmowy dwustronne w Brukseli
fot.: prezydencjaue.gov.pl

W Brukseli delegacja na wysokim szczeblu otworzyła wczoraj nową siedzibę Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej. W kontekście rychłego objęcia przez Polskę prezydencji premier Donald Tusk odbył też dwustronne rozmowy z szefami Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso oraz Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Premier Tusk, w obecności m.in. Jose Manuela Barroso, Hermana Van Rompuya oraz Jerzego Buzka, zainaugurował wczoraj nową siedzibę Przedstawicielstwa przy ulicy Rue Stevin 139, tj. około 200 metrów od budynków Komisji Europejskiej i Rady UE. Powierzchnia użytkowa to ok. 7 tys. m.kw , rozmieszczonych na 6 kondygnacjach. Na co dzień w budynku pracować ma około 200 osób, zaś na okres polskiej prezydencji – 300 osób.  Polskie przedstawicielstwo chwali nowoczesność budynku oraz zastosowanie  ekologicznych technologii, niemniej dziennikarze uczestniczący we wczorajszej inauguracji narzekali na brak dostępu do Internetu bezprzewodowego oraz słaby zasięg telefonii komórkowej.  Rzecznik Przedstawicielstwa uzasadnił kłopoty ogólnym problemem z zasięgiem w najbliższej okolicy.

Nowa siedziba przedstawicielstwa RP ma służyć zarówno Polsce, jak i całej Unii Europejskiej. „Zbudowaliśmy ten budynek po to, żeby po pierwsze polskie interesy dobrze reprezentować w UE, po drugie, żeby ludzie pracujący dla Polski i UE mogli korzystać z przestrzeni na równie wysokim poziomie, jaki sami reprezentują” – podkreślił premier Donald Tusk.

Zaproszeni goście chwalili nową siedzibę przedstawicielstwa. Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział, że Polska weszła do serca Brukseli, natomiast przewodniczący Komisji cieszył się, że Komisja i Polska są teraz sąsiadami. Z kolei szef Parlament Europejskiego, Jerzy Buzek, porównał nowy budynek do filharmonii – potrzebnej, by świetni muzycy mogli mistrzowsko wykonać dobry program.

W kontekście sprawowania przez Polskę prezydencji, przewodniczący KE Jose Barroso podkreślił, że „jesteśmy zdeterminowani, by okres ten był sukcesem”. Zauważył również, że polska prezydencja rozpocznie debatę na temat przyszłego budżetu UE na lata 2014-2020. Ponadto będą miały miejsce międzynarodowe spotkania na wysokim szczeblu m.in. konferencja na temat zmian klimatycznych w grudniu w RPA, a także szczyt Partnerstwa Wschodniego we wrześniu w Warszawie.

Natomiast Jerzy Buzek, przewodniczący PE, przypomniał o dacie otwarcia pierwszego przedstawicielstwa Polski przy UE w 1998 roku, 3 miesiące po rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych. Zauważył, że siedziba znajduje się przy ulicy Stevin, której nazwa pochodzi od nazwiska Simona Stevina, flamandzkiego inżyniera, który brał udział w pogłębianiu portu w Gdańsku i osuszał Żuławy. „To będzie prezydencja, która się nie boi wyzwań i podejmuje najtrudniejsze zadania” – powiedział Buzek.

Podczas wizyty w Brukseli premier Donald Tusk w rozmowach dwustronnych przypominał priorytety polskiej prezydencji. Podczas konferencji prasowej z przewodniczącym KE Jose Manuelem Barroso, premier Tusk  zapowiedział, że w trakcie negocjacji dotyczących budżetu w ramach nowej perspektywy finansowej Polska będzie wspólnie z Komisją Europejską broniła przynajmniej utrzymania unijnych wydatków na obecnym poziomie.  

Barroso zaznaczył, że chociaż byłby szczęśliwy, gdyby negocjacje w sprawie nowego budżetu zakończyły się za polskiej prezydencji, to jednak nie liczy, że rozmowy zostaną zwieńczone sukcesem jeszcze w tym roku. Dodał, że jego zdaniem Polska zapewni silną i ambitną prezydencję z równie silną i ambitną agendą europejską. Przypomniał, że priorytetami na najbliższe półrocze będą kwestie rynku wewnętrznego, energii, edukacji oraz wzmocnienia partnerstwa wschodniego.

 

Źródła: prezydencjaue.gov.pl, rp.pl

 

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać