Damian Witoń 27.01.2011
Polityka
Michał Kamiński zapowiada rezygnację z szefowania frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów
europarl.europa.eu

8 marca 2011 r. Michał Kamiński oficjalnie zrezygnuje z funkcji przewodniczącego frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Jak podaje Polskie Radio napisał do nich list, w którym tłumaczy powody swej decyzji. Jako jeden z najważniejszych – według „Wprost” – podaje ciągłe ataki ze strony Prawa i Sprawiedliwości i Zbigniewa Ziobry. Gdyby sam nie zrezygnował z kierownictwa frakcją, PiS złożyłby wobec niego wniosek o wotum nieufności.

„Tworzyłem tę frakcję i jej powstanie uważam za duży sukces. Spór, który zasiadający we frakcji posłowie PiS prowadzą ze mną, źle wpływa na wizerunek Polski na świecie. A inaczej, niż przez moje ustąpienie, nie da się tego rozwiązać. Lepiej dla wizerunku Polski będzie, bym to ja swoje ambicje odłożył na bok. Mogłem walczyć, a nasi przyjaciele z Europy zupełnie niepotrzebnie byliby świadkami walki Polaków ze sobą. A ja zawsze dbałem, by spory polskie nie były przenoszone na forum parlamentu. I dlatego teraz podejmuję taką decyzję” – powiedział w TVN24.

Zaproponowana przez niego data umożliwi europosłom podjęcie spokojnej i rozważnej decyzji, a kandydatom zaprezentowanie swojej osoby i programu. Według Polskiego Radia najprawdopodobniej następcą Kamińskiego będzie Brytyjczyk Timothy Kirkhope z Partii Konserwatywnej – jego obecny zastępca.

Michał Kamiński związany jest obecnie z formacją Polska Jest Najważniejsza. Był jedynym polskim przewodniczącym frakcji w Parlamencie Europejskim.

Źródło: IAR, TVN24, Wprost

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać