K
Izabela Dziurlikowska
16.12.2014
Marek Migalski: Parlament Antyeuropejski

Parlament Europejski – jedyna powoływana w wyborach powszechnych instytucja Unii Europejskiej. Jak funkcjonuje ten ogromny, bo liczący aż 751 posłów, organ? Czym tak naprawdę się zajmuje i na ile jest efektywny? O codziennym funkcjonowaniu PE, jego członków i pracowników pisze w książce „Parlament Antyeuropejski” Marek Migalski.

Marek Migalski – jak czytamy na okładce, „jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich polityków”. W 2009 roku został wybrany do Parlamentu Europejskiego z listy PiS. Przez 5 lat brał udział w pracach PE i – jak można się przekonać po lekturze książki „Parlament Antyeuropejski” – widział tam w tym czasie nie jedno.

Książka opisuje wiele aspektów funkcjonowania PE. Możemy się z niej np. dowiedzieć, ile zarabia eurodeputowany i z czego składa się jego wynagrodzenie, a także jak często i dlaczego podróżują MEP-y (członkowie Parlamentu Europejskiego). Nie brak w niej przykładów absurdalnych decyzji i zaskakujących niekiedy reguł, rządzących życiem tego organu i jego członków. Jak wyjaśnia autor, możliwe jest np. odebranie pięciu diet dziennych z PE w tygodniu, przy jednoczesnym spędzeniu większości czasu w Polsce. Przy okazji możemy się przekonać, że problemy z rozliczaniem podróży służbowych polityków, zdarzać się mogą nie tylko na polskim podwórku. Co ciekawe, by dietę za dany dzień otrzymać, w rzeczywistości wystarczy jedynie podpisać odpowiednią listę obecności. Nie ma znaczenia, czy poseł zrobi to o godzinie 7.00 rano, czy np. o 20 wieczorem. A co ważniejsze, nikt właściwie nie sprawdza, czy tego dnia poseł w ogóle pracował. Liczy się tylko wpis na liście.

Były już eurodeputowany wyjaśnia, co tak naprawdę jest najważniejsze dla osiągnięcia reelekcji (i że wcale nie jest to wytężona praca nad unijnym prawodawstwem, a dobre relacje z szefem ugrupowania i popularność), a także jak wyglądają realia pracy członka Parlamentu Europejskiego. Każdy MEP pracuje w komisjach i delegacjach, choć jak wskazuje Migalski, „praca w delegacjach to w ogromnej mierze zupełna fikcja i udawanie zainteresowania”, gdyż… „większość delegacji to darmowe i bardzo drogie biura podróży.”

Marek Migalski opisuje też, jak kształtuje się proces decyzyjny w PE, gdzie tak naprawdę podejmowane są kluczowe decyzje i kto komu wskazuje, jak należy głosować. Bo – według zasady sformułowanej przez niego – „90 proc. MEP-ów w 90 proc. przypadków nie wie, nad czym głosuje”.

Autor przekonuje, że PE – z założenia demokratyczny organ – niejednokrotnie dyskryminuje słabszych i mniejszych, kształtując podziały na lepszych i gorszych. Przytacza też interesujące przykłady na to, jak europoseł może zapracować na dobry wynik w rankingach pracowitości…nie pracując przy tym zbyt wiele. Przykładowo, wystarczy bowiem, prócz tradycyjnych wystąpień na sesjach plenarnych, w czasie głosowań poprosić o głos i zakomunikować: „Panie Przewodniczący, moja maszynka do głosowania nie działa”. Już to stwierdzenie powoduje, że w protokole eurodeputowany jest odnotowany, jako przemawiający na forum i wskazuje (przynajmniej w teorii) na jego aktywność poselską.

W książce znaleźć też można opinie autora o innych polskich eurodeputowanych i jego wspomnienia z kontaktów z nimi zebrane w rozdziale „Alfabet Migala”.

Książkę „Parlament Antyeuropejski” na pewno warto przeczytać, by bliżej poznać mechanizmy działania tej instytucji i jej członków. Zawiera wiele ciekawych, subiektywnych, niekiedy zabawnych i krytycznych spostrzeżeń na temat brukselskiej rzeczywistości, której zwykły wyborca znad Wisły nie ma szansy poznać. Uwaga jednak! Czytelniku, jeśli nie chcesz zburzyć sobie idealnego wizerunku Parlamentu Europejskiego – nie sięgaj po tę książkę. Nie jeden raz udowodni Ci ona, że ta europejska instytucja nie jest wolna od błędów, wypaczeń i patologii.

Marek Migalski „Parlament Antyeuropejski”, Wydawnictwo The Facto, Warszawa 2014, liczba stron: 216.


Portal UniaEuropejska.org jest platformą swobodnej wymiany opinii dziennikarzy oraz czytelników. Poglądy wyrażone w komentarzach i felietonach są poglądami ich autorów. Osoby mające odrębne zdanie na temat poruszanej problematyki zachęcamy do rzetelnej polemiki na łamach portalu.

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać
Współpraca
Partnerzy