Izabela Dziurlikowska 22.07.2013
Polityka
Król Belgii abdykował na rzecz syna
fot.ec.europa.eu

Wczoraj abdykował król Belgii Albert II przekazując tron w ręce swego najstarszego syna Filipa. Jest to pierwszy przypadek w historii kiedy monarcha Belgii rezygnuje ze sprawowania władzy.


W niedzielę odbyło się w Belgii uroczyste przejęcie władzy królewskiej. Król Albert II podpisał akt abdykacji w Pałacu Królewskim w Brukseli. „Filipie, masz wszystkie niezbędne przymioty serca i inteligencji, by dobrze służyć naszemu krajowi” – ocenił syna ustępujący monarcha, który apelował też o walkę na rzecz zachowania integralności państwa.

Premier Belgii Elio Di Rupo przypomniał, że dotychczasowy władca wykazywał się wielką cierpliwością podejmując przez lata dialog z politykami różnych opcji.

Albert II objął władzę po zmarłym bezpotomnie bracie królu Baldwinie w 1993 roku. Z królową Paolą doczekali się trojga dzieci.

W niedzielne popołudnie w belgijskim parlamencie nowy władca składał przyrzeczenie na konstytucję. „Przysięgam przestrzegać konstytucji i praw Belgów, chronić niepodległość i integralność terytorialną kraju” – mówił 53-letni Filip, przemawiając w trzech urzędowych językach – po niderlandzku, francusku i niemiecku. Zapowiedział też, że chce „służyć wszystkim Belgom”. Filip będzie siódmym władcą Belgii.

Po ustąpieniu Alberta II i wstąpieniu na tron Filipa kraj będzie mieć dwóch królów, choć z konstytucyjnego punktu widzenia władać będzie nowy monarcha.

 

Orędownik jedności

Formalnie rola monarchy belgijskiego sprowadza się do funkcji ceremonialnych, choć król Albert II był zawsze zdecydowanym orędownikiem integralności kraju silnie podzielonego na  bogatszą północ i biedniejsze południe.

„Jestem przekonany, że ochrona spójności naszego federalnego państwa jest niezwykle ważna” – mówił ustępujący monarcha podczas ostatniego orędzia telewizyjnego. Pozytywnie ocenił politykę kompromisu, dzięki której, według Alberta II, Belgia nie uległa siłom separatyzmu, pomimo rosnących podziałów między sześcioma milionami mówiących po niderlandzku Flamandów na północy kraju, a 4,5-milionową społecznością francuskojęzycznych Walonów na południu.

Albert II był też mediatorem i swego rodzaju gwarantem jedności państwa podczas kryzysu politycznego w latach 2010-2011, kiedy przez 535 dni Belgia pozostawała bez rządu. Mówi się, że właśnie w związku z kryzysem władzy król odkładał decyzję o abdykacji.

Choć udało się stworzyć rząd pod wodzą walońskiego socjalistycznego premiera Elio Di Rupo, podziały w Belgii są wciąż głębokie, o czym świadczą wyniki zeszłorocznych wyborów samorządowych. Na północy kraju zwyciężyło nacjonalistyczne ugrupowanie Nowy Sojusz Flamandzki, którego szefem jest Bart De Wever. Głośno krytykuje on rząd i powtarza, że bogatsza Flandria powinna się uniezależnić od biedniejszej Walonii, na którą łoży znaczne kwoty pieniędzy.

Wybory parlamentarne w Belgii planowane są na przyszły rok.

 

Źródło: tvn24.pl, tvp.info, bankier.pl

Czytaj też: Król Belgii Albert II abdykuje

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać