Judyta Szóstakowska 30.09.2016
Gospodarka i Finanse
Kosztowne przygotowania do Brexitu
fot. sxc.hu

65 mln funtów, czyli 75 mln euro rocznie mogą kosztować same czynności przygotowawcze związane z Brexitem – poinformował brytyjski think tank Institute for Government. Dodatkowo planowanie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będzie wiązało się z zatrudnieniem 500 urzędników i ekspertów.

W swoim raporcie ośrodek analityczny skrytykował postawę brytyjskiej premier Theresy May, która nie wypowiedziała się jeszcze, co do terminu uruchomienia artykułu 50 Traktatu UE. W opinii ekspertów taka niepewność bardzo „niepokoi przedsiębiorstwa i kraje, z którymi Wielka Brytania będzie musiała prowadzić negocjacje” dotyczące opuszczenia unijnych struktur.

Autorzy analizy twierdzą również, że powierzenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE trzem departamentom: spraw zagranicznych, handlu międzynarodowego i wychodzenia z UE może stworzyć ryzyko „zamieszania kompetencyjnego i braku koordynacji w toku procesu wychodzenia z UE”.

23 czerwca br., w drodze referendum, Brytyjczycy zdecydowali, że ich kraj opuści UE. Do tej pory premier Wielkiej Brytanii „milczy” na temat terminu wszczęcia procedury wyjścia jej kraju z Unii. May zapowiedziała jednak, że nie należy spodziewać się tego w tym roku.

Źródło: tvn24bis.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać