Judyta Szóstakowska 10.01.2017
Społeczeństwo i kultura
KE za wzmocnieniem bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej
fot. flickr.com

Wzmocnienie ochrony bezpieczeństwa – to główny cel nowych przepisów dotyczących komunikacji elektronicznej, które zaproponowała we wtorek Komisję Europejską. Ostateczny kształt nowych regulacji wypracują państwa członkowskie i Parlament Europejski. Nad przestrzeganiem nowego prawa mają czuwać krajowe urzędy ochrony danych.

KE opracowała projekt nowego rozporządzenia dotyczącego sprawie ochrony prywatności w komunikacji elektronicznej, ponieważ obecnie obowiązujące przepisy nie obejmują wszystkich dostawców usług łączności elektronicznej. Dotyczą przede wszystkim usług tradycyjnych, takich jak telefoniczne połączenia głosowe i wiadomości tekstowe.

„92 procent mieszkańców UE przywiązuje dużą wagę do poufności swoich e-maili i wiadomości przesyłanych on-line. Nasza propozycja ma zagwarantować ochronę prywatności zarówno, co do treści przesyłanych on-line, jak i metadanych, związanych z komunikacją elektroniczną, jak np. czas i długość połączenia” ­– powiedział na wtorkowej konferencji prasowej komisarz ds. wspólnego rynku cyfrowego Andrus Ansip.

Według nowych regulacji, dostęp i wykorzystanie danych, w tym tych zapisanych na urządzeniu, zawsze będzie wymagać zgody użytkownika. Dotyczyć  ma to również śledzenia aktywności użytkowników w internecie za pomocą plików cookies bądź innych technologii. Wciąż jednak będą mogły być wykorzystywane pliki cookies, które nie wkraczają w sferę prywatności użytkownika, a ich celem jest tylko liczenie osób odwiedzających stronę internetową, zapamiętywanie haseł logowania czy zawartości koszyka w sklepach internetowych.

Ponadto nowe rozporządzenie ma zakazywać wysyłania wiadomości elektronicznych, takich jak reklamy czy informacje handlowe, jeśli internauta nie wyrazi na to zgody.

Podobnie ma być z  marketingowymi połączeniami telefonicznymi. Państwa członkowskie same będą mogły zdecydować jakie konkretnie rozwiązania w tym zakresie, na podstawie których użytkownicy będą mogli zastrzec, że nie chcą odbierać połączeń o charakterze marketingowym. Ponadto firmy marketingowe będą musiały stosować specjalny numer lub prefiks, na podstawie których będzie można rozpoznać, że połączenie dotyczy kwestii marketingowych.

Komisja Europejska chce, by  prace nad proponowanym rozporządzeniem zakończyły się przed 25 maja 2018 roku, kiedy wejdą w życie nowe ogóle przepisy dotyczące ochrony danych.

Źródło: biznes.onet.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać