Izabela Dziurlikowska 16.03.2016
Rada Europejska
Jutro szczyt UE
fot. ec.europa.eu

W dniach 17-18 marca odbędzie się szczyt unijnych przywódców poświęcony kryzysowi migracyjnemu i priorytetom europejskiego semestru.

Liderzy będą zapewne dyskutować o porozumieniu z Turcją i propozycjach, które Ankara złożyła UE na poprzednim spotkaniu 7 marca. Przewidują one w szczególności:

  • odsyłanie wszystkich osób dostających się nielegalnie z Turcji na greckie wyspy ( w tym również Syryjczyków);
  • przesiedlenia uchodźców z Turcji do UE w taki sposób, że za jednego odesłanego imigranta syryjskiego z Grecji do Turcji, Unia Europejska przyjmie jednego Syryjczyka z tureckich obozów dla uchodźców;
  • przyśpieszenie wypłaty 3 mld euro na pomoc uchodźcom w Turcji (wynegocjowanej w zeszłym roku) oraz udostępnienie dodatkowej pomocy finansowej na ten cel o wartości również 3 mld euro po 2018 r.;

Ponadto, Turcy chcą zdecydowanie przyspieszyć negocjacje nad większą integracją z UE. W tym zakresie oczekują:

  • szybszej liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji, tak aby w czerwcu zapadła decyzja o zniesieniu wiz;
  • przygotowania do otwarcia pięciu nowych rozdziałów w negocjacjach w sprawie przystąpienia Turcji do UE;

Państwa członkowskie w porozumieniu z Turcją widzą nadzieję na zahamowanie nielegalnej, niekontrolowanej imigracji do UE.

Źródło: ec.europa.eu, uniaeuropejska.org

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać