Izabela Dziurlikowska 25.07.2016
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
Juncker: Turcja bez szans na akcesję
fot. europarl.europa.eu

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ocenił, że jego zdaniem Turcja ani teraz, ani w dłuższej perspektywie nie ma szans na członkostwo w UE.

Juncker o Turcji mówił w wywiadzie dla telewizji France 2. Jego zdaniem Turcja nie może liczyć na członkostwo w Unii, nawet w bardziej odległym terminie. A jeśli zostanie przywrócona kara śmierci, negocjacje akcesyjne zostaną od razu wstrzymane.

Podobnie uważa były premier Francji Alain Juppe. „Turcja nie jest powołana do tego, by któregoś dnia należeć do Unii. (…) Unia jest bardzo osłabiona; to zbyt duże ryzyko, by wcielać (do niej) teraz państwo mające taką wagę jak Turcja” – ocenił polityk.

O akcesji Turcji mówi się więcej w kontekście niedawnej próby zamachu stanu, kiedy część wojska próbowała przejąć władzę. Podczas zdarzenia zginęło 290 osób, a około 1440 osób zostało rannych. Zatrzymano już prawie 6 tysięcy osób, w tym około 3 tysiące sędziów, prokuratorów oraz 36 generałów.

Od czwartku w kraju obowiązuje stan wyjątkowy, a władze stosują liczne obostrzenia.

Szansa na przyspieszenie akcesji do UE była częścią oferty, jaką stosowała dotychczas Unia, by uzgodnić z Ankarą warunki przejmowania wielu imigrantów, którzy docierali do Wspólnoty. Obecne nieporozumienia i wątpliwości na linii UE-Turcja mogą mieć wpływ na dalszą realizację porozumienia migracyjnego.

Źródło: rp.pl, uniaeuropejska.org

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać