K
Piotr Kallalas
20.10.2015
Jean-Marie Le Pen i przyjaciele

Jean-Marie Le Pen nie rezygnuje z polityki.

Plotki, które od pewnego czasu krążyły w prasie francuskiej, wreszcie zostały potwierdzone przez samego zainteresowanego. Jean-Marie Le Pen, były przywódca skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, pomimo swoich 87 lat nie zamierza iść na polityczną emeryturę i właśnie zakłada nowy projekt polityczny.

Związek Niebiesko-Biało-Czerwony (fr. Rassemblement Bleu Blanc Rouge), bo tak nazywa się utworzona partia, ulokuje się oczywiście wyraźnie po prawej stronie francuskiej sceny politycznej. Patrząc na historię odejścia, a w zasadzie wyrzucenia Jean-Marie Le Pena, można prognozować, iż linia polityczna nowego tworu będzie wyraźniejsza i jeszcze bardziej kontrowersyjna.

Prawdę, że w polityce nie ma miejsca na sentymenty, Marine pokazała usuwając ojca z partii podczas wewnętrznego głosowania.

Przypomnijmy, iż Jean-Marie Le Pen założył Front Narodowy w 1972 roku i kierował nim przez niemal 40 lat, kiedy to przekazał stery swojej córce Marine. Ze względu na swój skrajny charakter Front był jednak często marginalizowany i oscylował na granicy progu wyborczego. Dopiero Marine wprowadziła pewne umiarkowanie, wyraźnie odcinając się od często antysemickich i homofobicznych opinii ojca, którymi dzielił się bez najmniejszych oporów.

Prawdę, że w polityce nie ma miejsca na sentymenty, Marine pokazała usuwając ojca z partii podczas wewnętrznego głosowania. Główną przyczyną miały być wypowiedzi jej ojca dotyczące obozów koncentracyjnych oraz idealizowania Philipa Petaina, twórcy państwa Vichy.

Sam Jean-Marie Le Pen, choć z pewnością jego duma mocno ucierpiała, nie odcina się od swojej starej partii oraz przewodniczącej.  Jak podkreśla, bardzo ją ceni i uważa, że została oszukana przez swoje otoczenie, a zwłaszcza wiceprzewodniczącego Floriana Philippota. Panowie zresztą wzajemnie nie darzą się sympatią, czego często dawali upust w publicznej debacie.

Jean-Marie Le Pen twierdzi, że jego nowy projekt w żadnej mierze nie ma na celu konkurowania z Frontem Narodowym,  a wręcz przeciwnie – współpracę i stopniowe zacieśnianie więzi. Sama Marine na pytanie dotyczące planów ojca w zdecydowany sposób dystansuje się –„Jean jest wolnym człowiekiem i może robić, co chce”. Większość politologów jest jednak zgodna, że powstawanie nowych, tożsamych partii nigdy nie odbywa się bez straty dla pierwotnych tworów. W jaki sposób  projekt odbije się na wyniku wyborów Frontu Narodowego, zostanie zweryfikowane przez Francuzów już w najbliższej przyszłości.

 


Portal UniaEuropejska.org jest platformą swobodnej wymiany opinii dziennikarzy oraz czytelników. Poglądy wyrażone w  komentarzach i felietonach są poglądami ich autorów. Osoby mające odrębne zdanie na temat poruszanej problematyki zachęcamy do rzetelnej polemiki na łamach portalu.

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Jeden komentarz do “Jean-Marie Le Pen i przyjaciele

Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać
Współpraca
Partnerzy