Aleksandra Wójtowicz 24.09.2013
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
Izrael: Europejscy dyplomaci złamali prawo
fot. sxc.hu

Dyplomaci z 10 krajów, głównie z UE, zostali w niedzielę oskarżeni przez izraelskie MSZ o „złamanie prawa”, a także „prowokację”. Chodzi o ich uczestnictwo w konwoju z pomocą humanitarną dla Palestyńczyków, który zmierzał w piątek do Makhul, wioski wyburzonej przez wojska izraelskie.

 

Zadaniem konwoju było dostarczenie pięciu namiotów palestyńskim rodzinom ze wsi Makhul, leżącej we wschodniej części Zachodniego Brzegu, na którym wciąż trwają liczne walki pomiędzy organizacjami palestyńskimi a wojskiem izraelskim. Właśnie to wojsko w poniedziałek wyburzyło prawie całą miejscowość ze względu na brak izraelskich pozwoleń na budowę. Jak podaje Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Humanitarnej (UN OCHA), pozbawionych domu zostało 48 osób, w tym 16 dzieci.

Dyplomaci w konwoju humanitarnym

Ze względu na to, że pierwsza ciężarówka, jadąca z pomocą humanitarną do Makhul została skonfiskowana przez wojsko,  kolejną dostawę namiotów eskortowali europejscy dyplomaci. To jednak nie pomogło. Gdy dotarli na miejsce, zostali poinformowani przez żołnierzy, iż teren ten jest „zamkniętą strefą militarną”, poproszono ich także o opuszczenie ciężarówki.

Francuska dyplomatka Marion Fesneau-Castaing, odmówiwszy wyjścia z pojazdu, została z niego wyniesiona przez izraelskich żołnierzy, a następnie położona na ziemi. Kobieta nie dała jednak za wygraną i leżąc, popchnęła bądź uderzyła jednego z wojskowych.

Pomimo protestów ze strony dyplomatów i mieszkańców wyburzonej wioski żołnierze skonfiskowali ciężarówkę, zaś w stronę Palestyńczyków rzucili granaty hukowe.

„Dzień wcześniej główny palestyński negocjator Saeb Erekat zabrał do tej samej wioski grupę dyplomatów i dziennikarzy, żeby pokazać im wyburzenia. Jeśli na drugi dzień dochodzi do takiego incydentu, to jest to zniewaga dla Erekata i oznacza, że trwające właśnie negocjacje pokojowe nie mają żadnego wpływu na izraelskie zachowanie” –  powiedział jeden z dyplomatów, podkreślając swoje zbulwersowanie incydentem.

Żądamy wyjaśnień

Ambasador UE w Jerozolimie jeszcze tego samego dnia w rozmowie z wysoko postawionym urzędnikiem izraelskiego MSZ zażądał wyjaśnień. Komunikat prasowy został też wydany przez szefową unijnej dyplomacji, Catherine Ashton, i komisarz ds. pomocy humanitarnej, Kristalinę Georgiewą. Wyraziły w nim one swoje zaniepokojenie konfiskatą namiotów, podkreśliły znaczenie, warunkowanego przez międzynarodowe konwencje, prawa do dostarczania pomocy humanitarnej, a także w imieniu Unii Europejskiej zażądały wyjaśnienia incydentu.

W niedzielne popołudnie swoje stanowisko wyraziło izraelskie MSZ, określając oświadczenie Unii jako „jednostronne”. Izrael stwierdził, że „ignoruje ono jawne pogwałcenie prawa przez europejskich dyplomatów”, „lekceważy wyrok izraelskiego sądu i stanowi „niepotrzebną prowokację pod pretekstem rzekomej pomocy humanitarnej”.

Jak podał dziennik „Haarec”, izraelskie władze rozważają też uznanie francuskiej dyplomatki,  Marion Fesneau – Castaing, za persona non grata.

Źródło: rp.pl, eeas.europa.eu, tvn24.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać