Daria Będkowska 30.06.2011
Prezydencja Polski w UE
Inauguracja prezydencji w Warszawie
fot. prezydencjaue.gov.pl

1 lipca z okazji inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w całej Polsce odbędą się liczne imprezy. W samej Warszawie przygotowano cztery sceny muzyczne, na których przez całą noc grać będą polscy i europejscy muzycy.

Na warszawskim Placu Defilad rozstawiona będzie scena główna, na której o godz. 22.00 rozpocznie się koncert inauguracyjny, na którym będziemy mieć możliwość usłyszenia najpopularniejszych utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Zaprezentowane zostaną także nowatorskie impresje filmowe, a wszystko to na trzech multimedialnych scenach.

Tu Warszawa, bo tak nazywać się będzie to widowisko muzyczne, zostało wyreżyserowane przez Kubę Wojewódzkiego, oraz Krzysztofa Maternę. Będzie to kompilacja różnych gatunków muzycznych i ukazanie polskiej kultury w różnych odcieniach, począwszy od chopinowskich mazurków, a kończąc na znanych polskich szlagierach.

Po oficjalnym rozpoczęciu i zagraniu Mazurka Dąbrowskiego, oraz IV części IX symfonii Ludwiga van Beethovena usłyszymy najbardziej znane utwory Andrzeja Kurylewicza, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Komedy, Jana A.P. Kaczmarka. Spośród przebojów muzyki popularnej swoje utwory zaprezentują Myslovitz, Perfekt, Kapela ze Wsi Warszawa i Lech Janerka. Oprócz polskich gwiazd na scenie głównej zaprezentują się także zagraniczni artyści m. in. Manhattan Transfer, Angie Stone, czy Tricky.

Kolejna scena- Trzecie Ucho- rozstawiona będzie w Elektrociepłowni Powiśle i w Centrum Nauki Kopernik. Tam z kolei od godz. 18.00 zabrzmi muzyka alternatywna: elektroniczna, jazz, post rock, nie zabraknie także muzycznych improwizacji. W tym miejscu zobaczymy takie gwiazdy jak: Fred Frith, Paris Tetris, Dj Rupture. Jedną z większych atrakcji tej sceny będzie występ etiopskich trubadurów- Ililta Band.

UEharmonia pozwoli z kolei widzom zapoznać się z muzyczną kulturą mniejszości etnicznych. Na Rynku Nowego Miasta od godz. 12.00 prezentować się będą muzycy z całej Europy. Zobaczymy tradycyjne instrumenty, takie jak: mandora, qarqabuz, czy mora-harpa. Koncert okraszony zostanie również kulinarnymi specjałami. Każdy będzie mógł spróbować kuchni węgierskiej, czeczeńskiej i wielu innych.

1 lipca nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Scena EUgeniusz na Rynku Mariensztatu od godz. 12.00 stanie się wielkim placem zabaw, gdzie dzieci będą miały możliwość wziąć udział w różnych projektach artystycznych. Na Rynku stanie instalacja ukazująca twarz EUgeniusza, którą wykonała Fundacja Form i Kształtów i wokół której rozgrywać się będzie większość zabaw.

W Filharmonii Narodowej po raz pierwszy wykonana zostanie „Trzecia Symfonia”, którą Paweł Mykietyna skomponował specjalnie z okazji polskiej prezydencji.

Wszystkie koncerty rozgrywane w ramach czterech scen są bezpłatne. Koncert w Filharmonii będzie można usłyszeć po zakupie wejściówek. Informacje na ten tema na stronie: prezydencjaue.gov.pl

 

źródło: prezydencjaue.gov.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać