Buryło Barbara 18.05.2015
Ciekawostki, Czy wiesz, że...
Ile zarabia prezydent?
fot.prezydent.pl

Prezydent w Polsce otrzymuje ok. 20 tys. zł wynagrodzenia miesięcznie.

Zasady wynagrodzenia dla głowy państwa w Polsce określa ustawa z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniach dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Na tej podstawie prezydent pobiera wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 12 365 zł brutto, do tej kwoty należy jeszcze doliczyć dodatek funkcyjny – 5 299 zł oraz dodatek za wysługę lat. W sumie głowa państwa otrzymuje pensję w wysokości 20 138 zł miesięcznie. Prezydent może również korzystać z prywatnych apartamentów w Belwederze, z prywatnego samolotu i helikoptera oraz z limuzyny. Przywódcy państwa przysługują także garnitury i stroje wizytowe dla pierwszej damy. Rodzina prezydencka ma również do dyspozycji dwie rezydencje w Helu i w Wiśle. Roczny budżet kancelarii prezydenta to 168 mln zł.
Prezydenci po zakończeniu kadencji pobierają świadczenie w wysokości 6 183 zł brutto na mocy ustawy o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP.

 

Źródło: bankier.pl, money.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać