Judyta Szóstakowska 08.09.2016
Polityka
Guy Verhofstadt negocjatorem ds. Brexitu
europarl.europa.eu

„To zaszczyt zostać mianowanym głównym negocjatorem ds. Brexitu z ramienia Parlamentu Europejskiego, który odegra centralną rolę w porozumieniu wynikającym z art. 50 Traktatu UE i całym przyszłym porozumieniu między UE a Zjednoczonym Królestwem” – napisał w czwartek na Twitterze belgijski eurodeutowany Guy Verhofstadt po wybraniu go na negocjatora w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Do zespołu reprezentującego unijne instytucje w negocjacjach z Londynem zostali powołani już wcześniej: belgijski dyplomata Didier Seeuw (reprezentujący Radę Europejską) oraz wieloletni unijny komisarz i były szef francuskiej dyplomacji Michel Barnier.

Negocjacje z Wielką Brytanią mogą rozpocząć się dopiero wtedy, gdy ta złoży oficjalnie wniosek o wystąpieniu z UE, zgodnie z art. 50 Traktatu UE. Londyn zapowiada jednak, że nie nastąpi w tym roku. Z kolei UE chciałaby jak najszybciej rozpocząć rozmowy z Wielką Brytanią, żeby skrócić okres niepewności.

Guy Verhofstadt jest przewodniczącym Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w Parlamencie Europejskim. W latach 1985-1988 sprawował funkcję wicepremiera i ministra finansów, badań naukowych i planu, zaś w latach 1999-2008 był stał na czele belgijskiego rządu. Od 2009 r. zasiada w Parlamencie Europejskim. Verhofstadt znany jest zwolennikiem utworzenia Stanów Zjednoczonych Europy.

Źródło: ec.europa.eu, onet.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać